İlk Alman Tesla modelleri yeni Giga fabrikasından yola çıktı

Amerika merkezli otomobil üreticisi Tesla, üç yıla yakın süren inşaatın ardından Almanya fabrikası çalışmalarını mutlu sonla tamamladı. Hali hazırda Amerika Birleştik Devletleri (ABD) ve Çin’de olmak üzere iki ülkede bulunan Tesla, 5 milyar avroluk yatırım yaptığı yeni fabrikasında üretilen ilk 30 adet Alman Model Y modelini müşterilerine teslim etti.

2021 yılında açılması beklenen fabrikanın çevre problemleri nedeniyle mahkeme kararlarıyla geliştirilmesi durdurulmuştu. Doğu Austin, Teksas’ta da yeni bir üretim tesisi inşa eden Tesla’nın Almanya fabrikasının üretime başlaması için nihayet yeşil ışık yakıldı. 4 Mart’ta üretime başlaması için şartlı onay verilen Tesla’nın Avrupadaki ilk fabrikası olarak öne çıkan Giga Berlin-Brandenburg; Almanya’daki Grünheide bölgesinde 92 hektara yakın bir alanı kapsıyor.

İlk adımda yalnızca otomobil üretimi yapılacak olan fabrikada 3 binden fazla çalışan şimdiden çalışmaya başladı. İlk arabaları yerinde teslim almak için seçilen 30 müşteri, aileleri ile bir araya gelerek; araçlarına Tesla CEO’su Elon Musk ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un katıldığı devir teslim töreniyle kavuştular.

Dans ederek mutluluğunu paylaşan Elon Musk, müşterilerine Tesla Model Y’nin teslimatını yapıyor;

Alman Tesla Model Y, Türkiye’ye Berlin’den gelecek!

Resmi olarak Giga Berlin-Brandenburg olarak adlandırılan Tesla’nın dördüncü ve Avrupa’daki ilk Gigafactory’si yalnızca otomobil değil; pil hücreleri, piller, elektrik motorları, plastik parçalar, koltuklar ve akslar üretecek.

Ülkedeki diğer tüm fabrikaları geride bırakarak 50 gigawatt saat (GWh) pil gücü üretebilecek olan fabrika, tam kapasiteyle yılda 500 bin adet otomobil üretecek. Tesla tarafından Çin’den tedarik edilen pillerle donatılacak Alman Tesla modelleri için çalışan sayısı ilerleyen dönemlerde 12 bin kişiye yükselecek.

2022 yılının başında resmi olarak başlangıç yapan Tesla Türkiye için Almanya’daki Berlin fabrikasının tamamlanması önemli bir adım sayılıyor. Avrupa otomobil pazarında yüzde 13’e yakın pazar payına sahip olan Tesla’nın önemli bir ayağını da Türkiye oluşturacak.

Berlin’deki fabrika sayesinde yüksek ABD gümrük vergilerinden etkilenmeyerek Alman Tesla Model Y’nin ülkemize adım atması bekleniyor. Haziran sonrası ön siparişe ve ağustos – eylül gibi ilk teslimatlara başlayacak olan Tesla, İstanbul’daki ilk showroomu için yer arayışlarını sürdürüyor.

Tesla Türkiye Passat fiyatına elektrikli otomobil satacak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.