İlk fahri doktora ünvanı otomotiv duayeni Nahum’a

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Sabancı Üniversitesi, ilk fahri doktor unvanını, otomotiv dünyasının yakından tanıdığı Jan Nahum’a verdi. Halen Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve Hexagon Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı olan Jan Nahum’a fahri doktora diplomasını Güler Sabancı takdim etti. Nahum’a bu ünvan eğitim camiası, sanayi dünyası ve akademi-sanayi iş birliğine özel katkılarından dolayı verildi.

Jan Nahum, 1973’te, Otosan’da Proje Mühendisi olarak başladığı otomotiv serüveninde; Tofaş’a genel müdür olduğu dönemde Doblo projesinin Türkiye’ye kazandırılması, FIAT S.P.A.’nın uluslararası iş geliştirme bölüm başkanlığı, Petrol Ofisi genel müdürlüğü, Karsan murahhas azalığı gibi görevleri ile öne çıkmıştı.

Güler Sabancı törende yaptığı konuşmada “Sabancı Üniversitesi olarak geride bıraktığımız 20 yılda birçok ilke imza attık ve bu ilklerde hep çok titiz davrandık. İlk fahri doktoramızda da aynı titizliği gösterdikleri ve Mütevelli Heyetimize Jan Nahum önerisi ile geldikleri için Akademik Kurulumuza çok teşekkür ediyorum. Jan Nahum, olağanüstü enerjisiyle üniversitemizde süreçlere yürekten katılım göstermiş; hem iş hem de akademi dünyasını iyi analiz edip doğru teşhislerde bulunarak tüm Sabancı Üniversitesi Ailesine büyük katkı sağlamıştır. Doğru soruları sormak kolay değildir. Jan Nahum her zaman doğru soruları sormuş ve üniversitemizi yapıcı bir şekilde yönlendirmiştir. Kendisi çevresindekilerle her zaman bildiklerini paylaşan, katkı sağlayan kişiliğiyle doğası gereği bir öğretim üyesidir. Üniversitemizin ilk fahri doktorasını da kendisine takdim etmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

ÜNİVERSİTE 20. YILI KUTLUYOR

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici, fahri doktora töreninde yaptığı konuşmada, “Sabancı Üniversitesi olarak 20’nci yılımızı kutladık. 20 yıl içinde üniversitemizin gerçekten de ilk başta verilen iddialı hedefleri yerine getirip onun da ötesine geçtiğini, aynı ivmeyle ve heyecanla ileri doğru atılım içinde olduğunu görüyoruz. Üniversitemizin ilk kuruluşundaki iddialarından biri Türkiye’nin en önde gelen üniversitelerinden biri olmak, Türkiye’nin en iyi öğrencilerini çekebilmekti. Bugün bu hedefi gerçekleştirmeyi başardık. İddia sahibi olduğumuz alanların tümünde Türkiye’nin en iyi öğrencilerini alan üniversiteyiz” dedi.

Sabancı Üniversitesi’nin ilk fahri doktor unvanını kendisine vermesinden onur duyduğunu dile getiren Jan Nahum, “Sabancı Üniversitesi birçok ilklere imza atmış, Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden biri. Böyle bir üniversitenin ilk fahri doktor unvanını bana vermesi büyük bir onur. Bana bunu layık görmüş olan herkese çok teşekkür ederim” dedi.

İNSANLIK ZOR DÖNEMDEN GEÇİYOR

Jan Nahum, insanlığın zor bir dönem geçirdiğini, Türkiye’de de eğitim sisteminin çok zor günler yaşadığına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “İnsanlık, buzulların erimesiyle ortaya çıkan büyük göç, Ortaçağ’da vebayla ortaya çıkan büyük kırım, 1. ve 2. Dünya Savaşları gibi çok büyük sıkıntılardan geçti. Her defasında medeniyet çok daha süratli ilerledi, çok büyük kademeler atladı. İçinden geçtiğimiz bu dönemi de böyle değerlendirmeliyiz. Aşılması gereken birtakım sınırlar olduğunda insanlık tarihi her zaman daha büyük aşamalar kaydetmiştir. Türk otomotiv sanayini dünya ile rekabet eder hale getirmek için çok savaştım. Kendi hayallerimden feragat etmeden, bu hayallerim için gerekirse istifa ederek çok çalıştım. Başarısızlıklar da yaşadım, başarıların yanında. Başarılı bir yolda ilerlerken, başarısızlıktan kaçayım derseniz ister istemez başarıdan da uzaklaşırsınız. Başarısızlıktan korkmamak, başarısızlıktan öğrenmek lazım.”

Jan Nahum Kimdir?

1950 Ankara doğumlu Jan Nahum, lise eğitimini İstanbul Robert Koleji’nde görmüştür. Üniversite eğitimini Londra’da Royal College of Art’da (RCA), her yıl dünyada sadece dört öğrencinin kabul edildiği “Otomotiv Dizayn” bölümünde yapan Nahum “Ekonomik Araç” üzerine yapmış olduğu araştırmasıyla o yılın “Penguen Tasarım Ödülü”nü almıştır. İş hayatına 1973’te, Otosan’da Proje Mühendisi olarak başlamıştır. 1975’ten itibaren 9 yıl içerisinde Koç Holding’in Ar-Ge Merkezi’nde sırasıyla bölüm dizayn başkanı ve koordinatörü olarak görev almıştır. 1984’te Otokar’a geçen Nahum, 10 yıl süreyle şirketin genel müdürlüğünü üstlenmiş ve bu süre zarfında Otokar’ın Land Rover ve zırhlı araç üretimi ile savunma sanayinde faaliyet göstermesine ön ayak olmuştur. Ardından üç yıl boyunca, Koç Holding Fiat ortaklığındaki Tofaş’ta genel müdürlük görevini yürütmüş, bu dönem içerisinde Tofaş’ın ciddi boyutlu Ar-Ge faaliyetine geçişine ve Tofaş’ın burayı bir Fiat üretim üssüne dönüştürmesine Doblo projesi ile önayak olmuştur. Nahum, 1998-2002 yılları arasında da şirketin murahhas azası olmuştur. Nahum, daha sonra 2004 yılına kadar Tofaş’ın yönetim kurulu başkan yardımcılığı ve FIAT S.P.A.’nın uluslararası iş geliştirme bölüm başkanlığı görevlerini eş zamanlı olarak sürdürmüştür. 2004’te Kıraça Holding bünyesinde faaliyet gösteren Karsan Otomotiv’in yönetim kurulu üyesi olan Nahum, 2005-2007 yılları arasında Petrol Ofisi’nin genel müdürlüğünü yürütmüştür. 2005 yılında aile firması Hexagon Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.’nin kuruluşuna öncülük eden Nahum; Hexagon’un iş sahaları olarak Türkiye’nin geleceğini yakından ilgilendiren otomotiv, yenilenebilir enerji, gelişen teknolojiler ve çevre sektörlerini belirlemiştir. Nahum, Hexagon Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanlığının yanı sıra, 2008 yılından bu yana Karsan’ın murahhas azası görevini de sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babası olan Nahum’un uzmanlık alanları otomotiv, tasarım, endüstri mühendisliği ve enerjidir.

Önceki İçerikPetrol Ofisi, Social Media Awards’tan 3 ödülle döndü
Sonraki İçerikTOFAŞ 2020 kârı için 9 aylık rakamı açıkladı: 1.144 milyar TL
26 yıldır otomotiv yazıyor, TV ve radyo yayıncılığı yaptı, dijital medya haberciliği, dijital içerik geliştirme, YouTube kanalı devam ediyor! 5 yıl kurumsal iletişim deneyimi var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz