İstanbul trafiğinin çözümü onda mı?

Otomobil mi, motosiklet mi tartışması gibi eski bir konuya uzaklardan Hindistan’dan katkı geldi. Dört tekerlekli bir motosiklet mi, yoksa eski bir ikinci el otomobil mi sorusu resmen olmasa da dillere takıldı.

Hindistan merkezli dünyanın en büyük motosiklet üreticilerinden biri olan Bajaj, ürettiği quadricycle olarak adlandırılan dört tekerlekli aracı Qute’u geçtiğimiz günlerde Türkiye’de satışa çıkardı.

2.75 metre uzunluğa, 1.31 metre genişliğe ve 1.65 metre yüksekliğe sahip Bajaj Qute’un oldukça küçük boyutlarının yanında 16.800 TL gibi uygun bir fiyattan satışa sunulması; aracın şehir içi kısa mesafeler ya da köy, kasaba, tatil beldesi ve ilçelerdeki günlük ulaşım ihtiyacına cevap verme olasılığını kuvvetlendiriyor.

Saatte 70 km/s hıza ulaşan 399 kilogram ağırlığında Qute’ta 217 cc’lik 4 subaplı DTS-I motor kullanılıyor. 12.5 beygir gücündeki bu motor 19.6 Nm tork üretiyor. Bir litre benzinle 36 kilometre yol katedebilen Qute’un 191 litrelik bagaj hacmi arka koltuklar yatırıldığında 850 litreye çıkabiliyor. Böylelikle araç kısa mesafeli yollarda ticari amaçlı kullanım için uygun bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Bajaj Qute’ta 5 ileri ve 1 geri vitesli şanzıman kullanılıyor.

Sandalyeden bozma ön koltuklara sahip Qute’te kullanılan motosiklet motoru çalıştırıldığında farkediliyor. Motordan etrafa yayılan ses, yolda yürüyenlerde motosiklet geçiyormuş hissi uyandırıyor.

Anavatanı Hindistan’dan önce Türkiye’de tanıtılan Qute’u kullanmak için B sınıfı ehliyet yeterli.

Elektrikli araç üzerinde çalışmalar yapan Hintli üreticisi Bajaj, 2016 yılında Türkiye’de Qute’tan 1.000 adetlik satış bekliyor.

Bajaj Qute’un belirlenen satış adedine ulaşarak; yoğun İstanbul trafiğine çare olup olamayacağını zaman içinde göreceğiz.

Hazal ORTA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.