İşte Volvo’nun küçük SUV’u XC40

S90, XC60 ve XC90 modelleriyle gücüne güç katan İsveç kanı Volvo, merakla beklenen XC40 ile birlikte İskandinav Ordusu’nu yenilemeye devam ediyor. Model atağını sürdüren Volvo’nun, Audi Q3, BMW X1 ve Mercedes GLA gibi güçlü rakiplere meydan okumaya hazırlanan XC40’ı ile ilgili bazı ipuçları ortaya çıktı.

Volvo’nun yeni tasarım dilinin son hali göreceğimiz XC40 tasarım anlamında geçen yıl tanıtılan XC40 konsepti ile benzerlik gösteriyor. Thor’un Çekici’nin farlarda yine kendine yer bulduğu XC40’ta geniş bir ızgara görev yapıyor. Keskin çizgilere sahip otomobilde siyah tavan ve arkadaki ince spoyler da dikkat çekiyor.

Yeni XC40’ın kabini

XC60 modelinin altında konumlanan XC40, iç mekan tasarımında ağabeyine yaklaşıyor. Dik konumlanan dokunmatik bilgi-eğlence ekranının görev aldığı otomobilde, S şeklinde kapı panelleri ve lüks malzemelerin yoğun kullanılmış olması göze çarpıyor.

Yeni XC40, Volvo’nun CMA platformunda yükseliyor. Bu platform küçük SUV’a daha geniş bir iç alan ve daha üst seviye bir güvenlik sunuyor. Volvo’nun Drive Pilot ismini verdiği otomatik pilot sistemi XC40’ta da görev alıyor.

Volvo XC40 daha önce testte yakalanmıştı

Yeni XC40 hangi motor geliyor?

Yeni XC40’ın kalbinde T5 ismindeki üç silindirli 1.5 litrelik motor görev alıyor. Elektrikli motorla kombine edilen bu motorda, XC90’daki Drive-E teknolojisinin benzeri kullanılıyor. XC40’ın benzinli motoru 180 beygir güç üretirken, elektrikli motoru 74 beygir güç üretiyor ve ortayan toplamda 254 beygirlik bir güç çıkıyor. 7 ileri çift kavramalı şanzımanın kullanıldığı SUV’da söylenene göre vites geçişleri daha hızlı ve ekonomik.

Performans isteyenlere…

Ekonomik bir sürüş yerine, performanslı bir sürüş tercih edenler için XC40’ın Polster versiyonu da bulunuyor. Bu versiyonda 2.0 litrelik süperşarjlı twin-turbo T6 motor kullanılıyor.

Yeni XC40, eylül ayındaki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda otomobil severlere ‘merhaba’ diyecek.

Volvo XC40 ne zaman, nerede tanıtılacak? İşte o tarih…

http://otoajanda.com/yeni-volvo-xc40-fotograflari/

Volvo’nun 2017 kozu yeni XC40

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.