Türkiye’nin kaçırdığı bir yatırım: Jaguar fabrikası açıldı

Türkiye otomobil pazarında yüzde 70’lere yaklaşan daralma geleceğe dönük yeni yatırımların iştahını keserken; Slovakya 1,4 milyar Euro değerindeki yeni yatırımı hayata geçirdi. Premium sınıfın İngiliz temsilcisi Jaguar Land Rover, son teknolojik sistemlere sahip yeni fabrikasını Slovakya’nın Nitra kentinde açtı.

Jaguar Land Rover Hintli Tata Grubu bünyesinde global bir satış hedefine odaklanırken üretim tesislerini de bu şekilde penetre ediyor. 2014 yılında Çin’de, 2016’da Brezilya’da fabrika açan Jaguar Land Rover, küresel genişleme stratejisindeki son adımı Slovakya’da attı. Böylece müşterilerine daha heyecan verici yeni modeller sunarken döviz kurlarındaki dalgalanmalara karşı koruma sağlayacak, dünya çapında rekabetçi bir yapıya ulaşmayı hedefliyor.

Çin, Brezilya, Hindistan, Avusturya…

İngiltere, Çin, Brezilya, Hindistan ve Avusturya’da bulunan mevcut üretim tesislerinde olduğu gibi, Slovakya’daki yüksek teknolojili tesis; İngiltere’de bulunan Ar-Ge ve mühendislik faaliyetleriyle tamamlanacak ve destek sağlayacak.

Jaguar Land Rover Nitra’da yaklaşık 1.500 kişi istihdam ederken, bunun yüzde 98’i Slovak uyruklu ve yüzde 30’u kadınlardan oluşuyor. Kasım ayında yerel işe alım sürecinin ikinci aşaması başlayacak ve Nitra’daki dünya çapındaki ekibe 850 kişi daha dahil olacak.

Tüm üretim çalışanları, şirketin ilk yurtdışı Eğitim Akademisi’nde 7,5 milyon € yatırımla 12 haftalık bir eğitim programına katıldı. Yeni 300.000 m²’lik tesis, yıllık 150.000 araç kapasiteli; fabrikadan ilk ürün olarak Eylül ayında Land Rover Discovery bantlara girdi.

42 ülkede yaklaşık 800 satış noktası ile en büyük Jaguar Land Rover perakendecisi Avrupa bölgesi. 2018’de Jaguar Land Rover, Avrupa’da 94.000’den fazla satıldı.

 

Bir uygulama 6 ödül birden getirdi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.