Konser salonlarından ilham alıp ses sistemi kuruyorlar

Seat araç içi müzik sistemi geliştirilmesi konusunda bir dizi özel çalışmalar yapıyor. Araç içerisinde en iyi sesi üretmek için konser salonlarında kullanılan teknikler ve ekipmanlar kullanılıyor. Ses sisteminin geliştirilmesi, bir modelin erken tasarım aşamalarında başlıyor. Hoparlörlerin araç içerisindeki konumu, tasarımı ses kalitesi üzerinde etkili oluyor.

Araç içi ses sistemleri, klasik ya da dokunmatik ekran, online multimedya seçenekleriyle birleşmiş haliyle giderek artan trafikte gün boyunca sürücülerin stresini alan en önemli desteklerden biri. Ya da ailecek yapılan keyifli uzun gezilerde müzik dinlemek, yolculuğun anlamına uygun bir sesle yol almak iyi bir ses sistemi ile mümkün. Peki, araç içerisinin gerçek bir konser salonu gibi olması mümkün mü? İşte Seat ses mühendisliğinin hedefi tam da burası…

İşte otomobil içerisini konser salonu gibi yapmanın temel adımları; Birkaç yıldır Seat Audio ve Infotainment (ses ve bilgi eğlence) ekibi, yeni bir modelin gelişmesiyle birlikte devreye giriyor. Hedef, ses sistemini oluşturan tüm unsurları mümkün olan en iyi sesi çıkaracak şekilde yerleştirmek.

Hoparlörlerin yeri ve tasarımı çok önemli

Ses sistemlerinde en önemli konu hoparlörlerin yeri ve uyumu. Ses mühendislerinin dikkate alması gereken en önemli yönlerden biri de burası. Modele bağlı olarak, bas, orta ve tiz tonları veren 6’dan 10’a uzanan hoparlörler tasarımı ve yol güvenliğini hesaba katarak uygun yerlere yerleştiriliyor.

Herhangi bir ses dalgasını emmek için tasarlanmış ses geçirmez bir odada hoparlörlerin ses kalitesi test ediliyor. Radyo ve amplifikatörleri doğrulamak için elektronik laboratuarda daha fazla test yapılıyor. Bunlar, tüm ses sistemi üzerinde gerçekleştirilen birden fazla testten sadece ikisi, böylece toz, nem veya titreşim gibi başka hiçbir unsur ses kalitesini etkilemiyor.

Testler yolda da devam ediyor

Ekip çalışmaları konser salonlarında veya kayıt stüdyolarında bulunan teknik ve araçları kullanarak gerçekleştiriyor. Bunlardan biri, bas, orta ve tiz tonlarını tam olarak optimize ediyor. Testler farklı ses kaynakları ile gerçekleştiriliyor; radyo kanalı, mp3 veya cep telefonu gibi. Her zaman mümkün olan en iyi ses kalitesini sağlamak için hip-hop ve cazdan enstrümantal ve vokal bestelere kadar farklı müzik türleri kullanılıyor. Araç yoldayken de aynı türden testler gerçekleştiriliyor. Böylece motor ve diğer faktörlerin yanı sıra ses kalitesine de etkisi belirleniyor. Finalde ise konser salonu kadar olmasa çok özel bir atmosfer elde edilebiliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.