Martta satışa çıkacak yeni X2’de gizli imzaya veda

 

BMW, yeni yılın ilk yeniliklerini ortaya çıkarmaya başladı. Alman premium markanın ik yeni yıl hediyesi X ile başlayan modellerinin izafi olarak küçük sayılacak alanındaki boşluğu tamamlamaya yönelik oldu.
Yeni X2, X1 üzerine inşa edilmiş mimarisi, markanın Türkiye planlarında yüzde 25’lik satış hedef paketine katkısı gibi ön özellikleriyle sunuldu. ama bir özelliği var ki özellikle BMW severler için oldukça önemli.

 

1955 ile 1970 yılları arasında BMW’yi batmaktan ve Mercedes’e satılmaktan kurtaran tasarımcı olarak hatırlanan Wilhelm Hofmeister’ın BMW modelleri üzerindeki gizli imzasına “Hofmeister kıvrımı” veya “Hofmeister eğrisi” adı verilir.

 

Bahsi geçen eğriyi alttaki fotoğraflarda görebilirsiniz.

 

BMW’nin geçtiğimiz hafta Portekiz’de ilk tanıtımını gerçekleştirdiği X serisinin yeni modeli X2’de bu gizli tasarım imzası kendine yer bulamamış.

 

C sütunundaki BMW logoları ise 2000 CS ve CSL modellerindeki çok eski bir detaya gönderme yapıyor.
BMW kompakt sınıf otomobillerinden sorumlu Thomas Sycha, X4 ve X6 serilerinin küçük kardeşi olarak aileye katılan X2 modelinde sportif görünüme önem verdiklerini söyledi.
BMW’nin olmazsa olmazı “böbrek ızgara” tasarımında markanın diğer modellerinden farklı bir değişikliğe gidilmiş. Ön ızgaranın klasik böbrek görüntüsü bozulmamış ama yeni bir dokunuş kendini belli ediyor. Izgaranın dış kenarı alt kısımdan farlara doğru açılmaya başlıyor. Daha şişman bir böbrek ızgara var artık karşımızda.
Başka bir  BMW klasiği; çift mercekli far yapısı ve öfkeli bakan bir göz veya yüz ifadesine sahip maksimum agresif görünüm her zamanki gibi kendini belli ediyor.
Agresif görünümün odak noktası olan farların içine yerleştirilmiş krom detaylar hemen farkedilecek türde.
Standart X2 için 17″ jantlar kullanılırken M Serisi olan performans paketinde ise 19″ ve 20″ jantlar kullanılacak.
X model olması ile ilgili yan taraftan bakıldığında küçük bir boya hilesi var. Çamurluklardaki siyah dodikler ve kapı altındaki siyah renk kaplamalar X2’yi yerden yüksek göstermek için kullanılan detaylar arasında dikkat çekiyor. M paketinde ise bu alanlar gövde rengi olarak kullanılarak aracın yere daha yakın olduğu izlenimi yaratılıyor.
A sütünunun açısı sayesinde tavanın bütün formu coupe çizgileri çağrıştırmakta ve bu sayede araç yolda daha sportif bir görünüm veriyor.
Yan camların dar profili sportifliği desteklerken arka camın büyüklüğü sayesinde içeriye giren ışık miktarı yeterli karabağlar vestel servisi düzeyde.
Arka far grubunda L formu olarak adlandırılan tasarım devam ediyor. Coupe BMW’yi andıran sıkı bir tasarıma stop lambalarının içine yerleştirilen LED aydınlatma unsurları ikonografik ışık imzası ile tescilleniyor.
İç mekanda ise diğer BMW modellerinde de tercih edildiği gibi sürücü odaklı bir tasarım mevcut. Dakota deri ve magma kırmızı dikişler ile 470 litrelik bagaj aracın özellikleri arasında.
İlk kez M Sport X paketiyle satılacak. xDrive 20d için Ortalama yakıt tüketimi 4,6 – 4,8 litre olarak çiğli arçelik servisi belirtiliyor. Yeni X2, BMW’nin 2018 yılındaki ilk yeniliği olarak mart ayında Türkiye’de satışa çıkacak.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.