Mercedes elektrikli araç hedefini düşürdü: Kâra odaklanıyor

Mercedes-Benz, 2023 yılında elektrikli araç satışlarının planladığının altında kalmasıyla bu alandaki stratejisini gözden geçiriyor.

Alman lüks araç devi Mercedes elektrikli araç hedeflerini düşürüyor. Şirket 2030’dan itibaren yalnızca elektrikli yeni modeller satma hedefini değiştirerek, elektrikli ve hibrit araçların toplam satışların yarısını oluşturmasını planlıyor.
Mercedes-Benz, 2023 mali yılında kârında düşüş yaşarken, hafif ticari araçlar bölümünün kârı arttı. Şirket, elektrikli araçlara geçişte zorluklarla karşı karşıya ve içten yanmalı motora sahip modellerinden gelir elde etmeye devam ediyor.

Mercedes dünyasında yükselen pazar konumundaki Türkiye ise 2024 yılı planlarında elektriklilere güveniyor.

 

Elektrikli Mercedes-Benz satışları toplam satışların yüzde 12’sinde

Mercedes-Benz, 2023 yılında elektrikli araç satışlarının planın altında kalmasıyla elektrikli araç stratejisini gözden geçiriyor. Şirket, 2030’dan itibaren yalnızca elektrikli yeni modeller satma hedefini değiştirerek, elektrikli ve hibrit araçların toplam satışların yarısını oluşturmasını planlıyor.

2023’te elektrikli araç hedefleri tuturulamadı

Hesaplara göre Mercedes-Benz, 2023 yılında satışlarının yüzde 20’sinden fazlasını tamamen elektrikli otomobillerden elde etmek istiyordu. Ancak Stuttgart merkezli şirket geçen yıl teslim edilen yaklaşık iki milyon otomobilden yalnızca yüzde 12 elektrik payı elde edebildi. Alman yayın organı Handelsblatt’ın şirket çevrelerinden edindiği bilgiye göre grup bu nedenle elektrik satışları açısından planın en az 168 bin otomobil gerisinde kalındı.

Mercedes-EQ, EQA 250, Edition 1, karma tüketim 15.7 kWh/100 km

 

Elektrikli araç stratejisi gözden geçiriliyor

Mercedes patronu Ola Källenius, elektrikli araçlara geçişte yaşanan zorluklar nedeniyle önceki hedeflerin gerçekçi olmadığını kabul etti. Şirket artık 2030’dan itibaren yalnızca elektrikli yeni modeller satmak yerine, elektrikli ve hibrit araçların toplam satışların yarısını oluşturmasını planlıyor.

Mercedes-Benz 2023 bilançosu

Mercedes-Benz, 2023 mali yılında kârında düşüş yaşarken, van bölümünün kârı arttı. Faaliyet sonrası karlılık (EBIT) yüzde 4 düşüşle 19,7 milyar avroya geriledi. Ana binek otomobil bölümünün kârı iki puanlık düşüşle yüzde 12,6’ya gerilerken, van bölümünün kârı neredeyse üçte iki arttı.

Hisse Geri Alım Programı

Mercedes-Benz, hisse senedi fiyatını desteklemek için 3 milyar avroluk hisse geri alım programı açıkladı. Programın en geç Temmuz 2025’e kadar tamamlanması planlanıyor.

Elektrikli Araçlara Geçişte Zorluklar

Mercedes-Benz, elektrikli araçlara geçişte zorluklarla karşı karşıya ve içten yanmalı motorlu modellerden gelir elde etmeye devam ediyor. Şirketin ilk elektrikli SUV’si EQC, talep azlığı nedeniyle üretimden kaldırıldı. Onun arkasından gelen EQA ve EQB de benzersiz bir teknik üstünlüğe sahip görünmüyor.

Uzmanlar, Mercedes-Benz’in elektrikli araç platformunu (EQS) erken ve kapsamlı bir şekilde revize etmesini bekliyor. Şirketin elektrikli araç pazarında liderlik konumuna ulaşabilmesi için daha çekici ve rekabetçi modeller geliştirmesi gerekiyor.

Şirketin Türkiye planında ise 2024 yılındaki 25 bin adete yakın satışının yüzde 25’inin elektrikli Mercedes modellerinden elde edilmesi planlanıyor.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.