Mercedes’in Türk mühendisleri geliştirdi: 2532 K 6×2 yola çıktı

Mercedes-Benz Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretilen Mercedes-Benz Arocs 2532 K Haziran ayı itibariyle satışa sunuldu.

Mercedes-Benz Arocs 2532 K; damper, asfalt distribütörü, itfaiye, su tankeri ve çöp kamyonu gibi üst yapı tiplerine uygun olacak şekilde geliştirildiği açıklandı.

Arocs 2532 K’da kullanılan ve Mercedes-Benz tarafından geliştirilen, 320 beygir gücünde 7,7 litrelik Euro 6 motor, PowerShift 3 otomatik şanzıman ve akslar optimum sürüş koşulları vaat ediyor.

Araçta standart olarak sunulan G211-12 PowerShift 3, 12 ileri 4 geri otomatik şanzımanın kısa vites geçiş süreleri performans için yeterli.  Doğru vites seçimi ile yakıt tasarrufuna da katkı sağlıyor.

Mercedes-Benz Arocs 2532 K üst yapıya uygun geliştirildi.

Şanzıman ömrü uzadı

Araç, standart olarak sunulan yeni nesil PowerShift 3 şanzıman ile bir önceki jenerasyona göre yüzde 20 daha uzun şanzıman ömrüne sahip. Aynı zamanda Arocs 2532 K ile birlikte

standart olarak sunulan şanzıman yağı soğutucusu ile şanzıman üzerindeki ısıl yükler azaltılıyor. Ve farklı sürüş modları ile her işe özel şekilde artırılmış performans sağlanıyor.

Standart olarak PowerShift 3 otomatik şanzıman ile donatılan araçta ayrıca 9 ileri 1 geri G141-9 manuel şanzıman seçeneği de sunuluyor.

Mercedes-Benz Arocs 2532 K üretimi Aksaray fabrikasında başladı.

Fren güvenliği standart

Arocs kamyonlarda yer alan, tekerleklerin kilitlenmesini engelleyen ABS ve patinajı engelleyen ASR’den oluşan elektronik fren sistemi (EBS) ve standart olarak sunulan üç kademeli motor freni sürücünün işini kolaylaştırıyor. Araçlarda opsiyonel olarak sunulan PowerBrake özelliği sayesinde ise motor freni gücü daha da artırılabiliyor.

Araçta standart olarak sunulan disk frenler, yüksek ısıl yük kapasitesi ile birlikte fren performansı kayıplarını minimuma indiriyor. Acil bir durumda azami fren gücü otomatik olarak sağlanırken; acil frenleme esnasında arkadan gelen trafiği uyarmak için flaşörler otomatik olarak yanıyor. Arocs 2532 K’da bulunan yokuş kalkış desteği (Hill-holder) sayesinde ise en dik yokuşlarda dahi aracın sorunsuz şekilde kalkışı sağlanıyor.

Aracın seyir halindeyken şeritte kalmasını sağlayan Şerit Takip Asistanı (LDWS) ve virajlarda ve ani manevralarda savrulmasını engelleyen ESP, Mercedes-Benz Arocs 2532 K’da standart olarak sunulurken; opsiyonel olarak sunulan Aktif Frenleme Sistemi (ABA) ile sürüş güvenliği maksimuma çıkartılıyor.

Standart olarak yataksız kabin ile müşterilerin beğenisine sunulan Arocs 2532 K’nın ayrıca tek yataklı kabinli opsiyonu da bulunuyor. Mercedes-Benz Arocs 2532 K, Haziran ayından itibaren müşterilerin beğenisine sunulmaya başlandı.

Honda ile GM, Tesla’ya karşı birleşti

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.