Yamaha’dan Türk usulü kahvaltı servisi

Bir Türk kahvaltıyı asla omlet ve portakal suyu ile geçiştirmez. Hepsini ağzına sürmese bile kahvaltı masasında her tat olsun ister. Tabii bu kültürle büyüyen bir motosiklet müşterisinden de sınırlı ürün gamına sahip bir markanın bayisini gezmesini bekleyemezsiniz.

Yamaha Türkiye Genel Müdürü olarak Bora Berker Cansever.

İşte bu düşünceyle dünyanın en büyük ikinci motosiklet üreticisi Yamaha kısa süre önce yerel müşteri ihtiyaçlarını ancak yerel yöneticiler yoluyla aşabileceği düşüncesiyle Yamaha Türkiye Genel Müdürü olarak Bora Berker Cansever’i atadı.

Haliyle Türk motosiklet severlerin ihtiyaçlarını 17 yıldır marka içinde yakından takip eden Cansever, en kısa sürede ürün gamını her ihtiyaca karşılık verecek düzeyde genişletme kararı aldıklarını açıkladı. Yani markanın bayileri müşterilerini adeta Türk usulü kahvaltı servisi hassasiyetiyle genişletilmiş ürün gamıyla karşılayacak.

Bir Türk yöneticinin kendini ispat etme motivasyonuyla konuşan Cansever, “Türkiye’de yönetim değişmesiyle beraber pazarı anlayan ve ihtiyaçlarına cevap veren ürünlerle geliyoruz.” dedi. Yeni ve yenilenmiş Yamaha modellerleri görmek isteyenleri de 22-25 Şubat arasında düzenlenen Motobike İstanbul 2018 Fuarı’ndaki standlarına davet etti.

Japonların yaptıkları işi ne denli ciddiye aldığı ortaya koydukları ürünlerden belli. Hemen hemen ne üretseler üst kalite olmasına dikkat ederler. Motosiklet üretiminde de dünyanın en büyükleri Japon markalar.

Japon olduğunu her daim öne çıkarmayı seven Yamaha, sürekli ‘Kando’ felsefesine vurgu yapar. ‘Müşterinin olağanüstü hizmetle karşılaştığında hissettiği derin tatmin duygusu’ şeklindeki özeti anlamak için iki kere okumanız gerekebilir.

Ancak benim anladığım, Cansever bu üst tatmin düzeyini hayata geçirmek için bayilere de el atacak. 36 ildeki 60 bayiinin ürün gamı genişlerken her bir çalışanına hem işini daha iyi yapması için hem de müşteri memnuniyetini üst seviyeye çıkarması için tek tek eğitimler verilecek.

Yamaha’nın yıllardır en çok şikâyet aldığı konu her halde bayilerinin müşteri ile üst perdeden konuşmasıdır. Cansever bu algıyı yıkacak yapılanmayı gerçekleştirirse, buna en çok diğer Japon rakipleri üzülecektir.

Önce fuarda sonra yollarda

Özellikle motosikletteki iki teker anlayışını kökünden değiştirip 3 teker konseptini Niken (Japonca’da iki kılıç anlamına geliyor) adıyla mükemmelleştiren modeli merakla bekleniyor.

45 dereceye kadar yana yatma kabiliyetine sahip Niken’i iki tekerden düşmekten korkan ancak motosiklet zevkinden de feragat etmek istemeyenlerin muhakkak görmeli.

Niken’i 2018’in ikinci yarısında internet üzerinden ön siparişle satacaklarını duyuran Genel Müdür, benzer bir yeniliğinde Adventure sınıfındaki Tenere modellerinde ilham olarak geliştirdikleri T7 olduğuna dikkat çekti.

Motosiklete gönül verenler bilir. Yamaha, motosiklet kişiselleştirmeye önem verdiğini daha önce MT-07 yenilemesi için Bunker Custom ile işbirliği yaparak göstermişti.

Marka, bu sefer de MT-25’in kişiselleştirmesi için Bunker Custom’ın becerekli ellerine güveniyor. Ortaya çıkan ürün meraklılarla yine gelecek hafta sonundaki fuarda buluşacak.

Orta sınıf motosikletçilerin yarısı Yamahacı

125 cc’den başlayıp 600 cc’ye kadar motor hacmine sahip motosikletler orta sınıfı oluşturuyor. Bu sınıftaki pazarın yüzde 46’sı Yamaha markalı.

Yamaha’nın Türkiye’de yıllık 20 bin adetlik büyüklüğe sahip segmentteki liderliğini kaybetmek istemediğini segmentteki YZF-R25, MT-25, NMAX ve XMAX modellerinin sayısız motor seçeneklerinden anlayabiliyoruz.

Yamaha Satış ve Pazarlama Müdürü Ersin Şeker, segmentteki tüm modellerinin Motobike İstanbul’da sergileneceğini ifade ediyor. Şeker, XMAX 250 ve XMAX 300, piyasaya çıktığı yıldan bu yana Avrupa’da 130 bin satış adedine ulaşarak 2017’de Avrupa’da yüzde 27,5 pay ile lider olduğu bilgisini veriyor.

2018’de MAX Ailesi, XMAX 250, XMAX 300, XMAX 400 ve XMAX 125’in dahil edilmesiyle daha da büyüdüğüne dikkat çekiyor.

Pazarlama yöneticisi fuarda görücüye çıkacak diğer modelleri de şu şekilde sıralıyor:

  • Yeni tasarım ve renkleriyle NMAX 125, NMAX 155,  
  • Tricity 155,
  • D’elight 125,
  • hyper naked sınıfında
  • MT-25,
  • MT-07,
  • MT-09/SP ve
  • MT-10/SP.
SERKAN ŞAHİN / İSTANBUL
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.