Motosiklet üretimi için BMW, Honda ve Yamaha’ya açık çek

Türkiye Motosiklet Çalıştayı 14 Eylül tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Çalıştay’da Türkiye motosiklet sektörünün dinamikleri değerlendirildi. Gelecek potansiyelinin tartışıldığı, fırsatlara bakıldığı gelecekte, sektörün önündeki engellere de göz atıldı. Türkiye’nin otomotiv üretimindeki yerinin motosiklet üretimi için söz konusu olmadığı, yeni dönemde elektrikli motosiklet fırsatlarının yakalanabileceği dile getirildi.

Sektör paydaşlarının katıldığı etkinliğe Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldı. Etkinlikte konuşan Bakan Varank, Borusan BMW Motorrad, Honda Motosiklet ve Yamaha Motor şirketlerine üretime dönük yatırım davetinde bulundu. Varank, Tedarikçi Geliştirme Dijital Platformu Projesi’nin yılbaşında hayata geçeceği açıkladı.

MOTED adına beklentileri Başkan Başarı Erbaş ile Başkan Yardımcısı Çetin Kardeş dile getirdi.

Varank, “Bu projeyle; büyük işletmelerle KOBİ’ler bu platform üzerinden bir araya gelecek. Ürünlerin geliştirilmesi süreci daha sonra KOSGEB tarafından yani bizim tarafımızdan desteklenecek” açılımını yaptı.

 

Motosiklet Endüstrisi Derneği’nce düzenlenen Türkiye Motosiklet Çalıştayı’nın açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Türkiye Motosiklet Federasyonu Milli Takımlar Kaptanı Kenan Sofuoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Bakan Varank, konuşmasında; motosikletin dünyada daha hızlı yaygınlaşmaya başladığına dikkat çekerek; e-ticarete olan talebin günden güne artmasının da sektör için önemli fırsatları beraberinde getirdiğini dile getirdi.

Türkiye’de elektrikli motosiklet fırsatı var

Varank, motosiklet sektörüyle alakalı olarak Türkiye’nin kendine has avantajları olduğuna dikkati çekerek, “Burada büyük bir gelişme potansiyeli olduğu hususunda sektör temsilcileriyle hemfikiriz. Diğer taraftan büyüyen bir de elektrikli mobilite sektörü var. Tabii bunun otomobillerde olduğu gibi motosikletler üzerinde de önemli yansımaları oldu; olmaya devam edecek. Belki geleneksel motosikletlerin üretiminde dünyadan bir parça geride kalmış olabiliriz; ancak elektrikli motosikletler hususunda önümüzde açık olan fırsat penceresini de şu anda yakalama imkanımız var” diye konuştu.

Varank, Mobilite Araç ve Teknolojileri Yol Haritası kapsamında elektrikli araç kullanımının desteklenmesi yönünde hedefler belirlediklerini; bu yol haritasında yer alan hedefleri de hayata geçireceklerini ifade etti.

 

BMW, Honda ve Yamaha’ya yatırım çağrısı

Bakan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim bu dönemde mutlaka büyük çaplı yatırımları, global markaları bu ülkeye kazandırmamız lazım. Borusan bir distribütör ama Borusan’ın sanayici ayağı da var. BMW’yi buraya çekebiliriz, Honda’yı, Yamaha’yı buraya çekebiliriz. Zaten şu anda tedarikçi olan firmalarımız da va; Türkiye’de bunların parçalarını üreten firmalarımız da var. Ben bu kürsüden kameralarda var açık çek veriyorum; burada biz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak hangi teşviki verebilirsek, hangi desteği verebilirsek… Yeter ki bu firmalar buralara gelsinler, buradaki partnerleriyle ortak olabilir, kendileri bu yatırımları yapabilirler ama biz bunları desteklemeye hazırız yeter ki Türkiye yatırım yapsınlar. Üretim olsun, istihdam olsun ve elbette ihracat olsun.” ifadelerini kullandı.

Motosiklet sektörüne destek açıkladı

Bakan Varank, motosiklet endüstrisini destekleyecekleri birçok uygulamanın olduğuna işaret ederek, desteklere ilişkin bilgi verdi. Varank, bir müjdeyi de paylaşmak istediğini belirterek, “Yılbaşında Tedarikçi Geliştirme Dijital Platformu Projesi’ni hayata geçireceğiz. Şu anda otomotiv sektöründe büyük işletmelerin yerlileştirilmesine ihtiyaç duyduğu ürünleri tespit etmek ve bu ürünleri üretecek KOBİ’leri eşleştirmek bizim vasıtamızla oluyor. Yani manuel bir şekilde gerçekleşiyor. Ama Dijital Tedarikçi Platformu Projesi ile büyük işletmelerle KOBİ’ler bu platform üzerinden bir araya gelecekler, ürünlerin geliştirilmesi süreci daha sonra KOSGEB tarafından yani, bizim tarafımızdan desteklenecek.” diye konuştu.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.