OZ Racing Jant, Made in Turkey MSW markasıyla büyüyor

Türkiye temsilciliğini Birlas’ın yaptığı yarış dünyasının premium markası İtalyan OZ Racing jant modelleri ile yaptığı atağı, yeni yatırımlarla ve yeni alt markalarla büyütüyor. 30 milyon avroluk yeni yatırım planıyla önümüzdeki 5 yıllık sürece hazırlanan premium jant markası; alüminyum ve magnezyum darboğazlarına rağmen yeni modellerini hazırlıyor.

SABANCI, YASCO markasıyla dışa açılıyor

Bu fırında ısı 1000 C dereceye yükseliyor ve alüminyum ile magnezyum temelli özel formüllü eriyik oluşmaya başlıyor.

İtalya’nın S. Martino di Lupari bölgesindeki tesislerinde 1971 yılından bu yana Lamborghini, Ferrari, Maserati, McLaren, Aston Martin gibi süper spor otomobil üreticileri ve Formula 1 ile WRC yarışları için çok özel jantlar üretiyor. 600 kişinin çalıştığı İtalya tesislerinin yanı sıra Malezya ve Türkiye’de Manisa’daki Döktaş’a ait tesislerde MSW markasıyla da ekonomik sınıf jantlar üretiyor.

Birlas Başkan Yardımcısı Serdar Demirdağ.

OZ Racing Jant modellerinin tasarımlarının yansıdığı MSW Jantları Türkiye’de Yakup Sabancı kuruculuğundaki Birlas Performans tarafından temsil edilip, satışa sunuluyor. MSW marka jant üretiminin yüzde 70’ini Türkiye’de gerçekleştiren OZ Racing, bu jantların satışını Avrupa çapında organize ediyor.

OZ Racing jant modelleri üretimi, İtalya’daki bu tesiste yapılıyor. Tesisi Birlas Başkan Yardımcısı Serdar Demirdağ ve Pazarlama Müdürü İmren Yiğit Çınar ve otomobil editörü Mehmet ALi Kantarcı ile birlikte dolaştık.

OZ Racing Jant modelleri 600 binlik pazarda rekabet ediyor

O.Z. Genel Müdürü Eros Saretta, Avrupa’daki jant yenileme pazarının yılda yaklaşık 6 milyon adet seviyesinde bulunduğunu; bunun yüzde 10’unun premium jant modellerinden oluştuğunu söyledi.

Araç üretimini de aksatan hammadde kısıtlılığı, çip krizi gibi sorunlar, artan enflasyon, düşen alım gücü ve maliyet artışlarıyla birlikte premium jant pazarının küçüldüğünü dile getiren Saretta; “Toplam pazarın yüzde oranın yüzde 5-7’lerine geri çekildi” dedi.

Saretta, ekonomik sınıfta MSW markasını pazara sürmekle isabetli bir karar aldıklarını vurguladı.

Yeni ürünler, tasarım ve boyahane için  5 yılda 30 milyon euro yatırım yapacaklarını söyleyen Eros elektrikli otomobil ve karavanlar için özel jant imalatına yöneleceklerini açıkladı.

OZ Racing Jant şirketini kim kurdu:

O.Z Racing fabrikanın olduğu S. Martino di Lupari (Padova) kentindeki bir akaryakıt istasyonu sahibi ve ortağı ile 1971 yılında İngiliz MINI için 13 inç jant üreterek, işe başlamışlar. Daha sonra bisiklet üretimi de yapmışlar. Her yıl adım adım büyüyen marka, F1 ve Dünya Ralli Şampiyonası gibi çok önemli motorsporları etkinliklerine sponsor ve jant tedarikçisi olarak katılmış.

İtalya merkezli markanın Japonya, Almanya Çin ve Danimarka’da da şirketleri bulunuyor. Türkiye ve Malezya’da tüm üretim sürecini kontrol edip, kalitesini onayladığı fason üretimler yaptırıyor.

OZ Racing jant üreticisinin alt MSW markası; Motor Sports Wheel anlamına geliyor.

OZ Racing ilk olarak ABD pazarına ihracat başlatmış. Daha sonra Çin’e uzanmış. En büyük pazarı Almanya. 36 yıl önce F1 ve diğer motorsporları yarışlarında jantları yarıştı. Bu yşarışlarda OZ Racing jant modelleri görüldü, performansı kanıtlandı.

OZ Racing şirketinin şimdiki patronu Bay Bernoni fabrikada bir mühendis olarak işe başlamış.

Türkiye’de bir takım OZ Jant modeli yaklaşık 1800 avrodan satılıyor. OZ Racing 2022 ciro hedefi 67 milyon Avro. Daha önceki yıl 57 59 milyon avro cirolar elde edilmişti. Yıllık üretim kapasitesi 500 bin jant. 2021 yılında tam kapasite ile üretim yapıldı, bu yıl biraz altta kalacak kapasite kullanımı.

UNIPADOVA (Padova Üniversitesi) ile çalışan OZ Racing, bu okulun geliştirdiği içten yanmalı ve tamamen elektrikli konsept araçların da sponsorları arasında.

OZ Racing Jant neler yapıyor?

  • Tesla modellerine jant tedarik eden şirket, VolksWagen için de çalışıyor.
  • OZ Aero serisi ile elektrikli araçlara özel jant modelleri geliştiriyor. Aero serisi güç ve tasarım açısından aerodinamik olarak farklı. Fiyatı yaklaşık yüzde 15 daha yüksek. Elektrikli jant ürün gamı genişleyecek. 
  • MSW ile motor karavanlar için üretime başlandı.
  • Elektrikli bisiklet satışına geçildi. OZ E-bike 25 km hıza ulaşabiliyor ve 40 km menzile sahip.
  • OZ, gerçekten üstün bir İtalyan jant üreticisi olarak farklılığını kazanmıştır. Yaklaşık 45 yıllık tarihinde, Ferrari, Lamborghini, Maserati, Aston Martin, Lotus ve McLaren dahil olmak üzere en çok beğenilen otomobil üreticileri ile çalıştı. Bu ortaklıkların özel ürünleri San Martino di Lupari, Padua’daki OZ merkezinde bulunan OZ tekerlek müzesinde korunuyor ve sergileniyor.
  • Özel siparişle renk renk jant taleplerine de yanıt veriliyor.
OZ Racing, süper spor motosikletler için de özel jantlar üretiyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.