Motosiklette ABS zorunlu oldu

Otomobiller için yapılan inovasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Artık kendi kendine giden araçların konuşulmaya başladığı otomobiller dünyasının arkasından motosikletler için yapılan yeni düzenlemeler de yavaş yavaş kendini gösteriyor.

Avrupa Birliği ülkelerinde yollara çıkan motosikletlerin motorlarında Euro 4 normlarına uygun olma şartı aranıyor. Egzozdan çıkan gazların çevreyi Euro 3 standartlarına göre daha az kirletmesiyle öne çıkan Euro 4 zorunluluğunu 2017 yılıyla birlikte ABS takip ediyor.

Dünya genelinde giderek daha fazla sayıda ülke, motosiklet ABS‘sini zorunlu kılıyor. Avrupa Birliği’nde motosikletlerde ABS’nin standart ekipman olması konusunda düzenleme kabul edildi ve bu düzenleme 125 cc’nin üzerinde motor hacmine sahip yeni tescil edilen tüm araçlar için 2017 yılının başından itibaren uygulanmaya başladı.

Benzer bir yasa 2018 yılından itibaren Japonya ve Hindistan‘da, 2019 yılından itibaren de Tayvan‘da yürürlüğe girecek. Brezilya ise 2016 ve 2019 yılları arasında yürürlüğe girecek olan yasayla 300 cc’nin üzerinde motor hacmine sahip tüm mevcut araç çeşitleri için ABS‘yi zorunlu kılmayı planlıyor. Motosiklet ABS‘si aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Ekvador‘un da gündeminde yer alıyor.

Bosch’tan ABS 10

1995 yılından bu yana iki milyondan fazla motosiklet ABS’si üreten Bosch, en son nesil ABS 10 ürününü EICMA 2016’da tanıttı. Bu tanıtımın hemen ardından ABS 10’un kullanıldığı ilk motosiklet Kawasaki Versys-X 300 ABS tüm dünyada satışa sunuldu. 2018 model Suzuki GSX-S125’te de yer alacak olan ABS 10, mevcut ABS 9’a göre a yaklaşık yüzde 30 daha hafif ve yüzde 45 daha küçük.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.