Tümü
  Ana Sayfa Haberler Efsane otomobil CEO’su tutuklandı; Renault Nissan ittifakı sürecek

  Efsane otomobil CEO’su tutuklandı; Renault Nissan ittifakı sürecek

  Carlos Ghosn’nun Japonya’da dün tutuklanmasının ardından; Renault’nun bağımsız yönetim kurulu üyesi Philippe Lagayette, şirketin Ghosn’dan kesin bilgi almayı beklediğini açıkladı. Yetkin üye Başkanlar Marie-Annick Darmaillac ile Patrick Thomas kaynaklı bilgi vererek Nissan ve Mitsubishi ile olan Alliance ittifakında Renault’nun faydasına yönelik bağlılığı dile getirdiklerini kaydetti.

  Renault Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Carlos Ghosn’un kesin bilgiler beklenirken; Renault Yönetim Kurulu çok yakında toplanacak.

  64 yaşında tutuklandı

  Japonya kaynaklı habere göre otomotiv dünyasının en güçlü ismi olarak tanınan Carlos Ghosn maaşını düşük gösterme suçundan tutuklandı. Japon Kyodo haber ajansı 64 yaşındaki CEO’nun firma kazancını şahsi kullanımında gösterdiği için tutuklandığını duyurdu.

  Nissan, Renault ve Mitsubishi ortaklığının başkanı Carlos Ghosn, Tokyo’da tutuklandı.

  Kyodo’nun haberine göre, Brezilya doğumlu Fransız vatandaşı 64 yaşındaki Ghosn’un, Tokyo’da maaşını düşük göstermek suçlamasıyla savcılar tarafından sorgulandığı belirtildi.

  Nissan şirketinden yapılan açıklamada, iç soruşturmanın Ghosn’un maaşını yıllardır düşük gösterdiğini ortaya koyduğu ve Üst Yöneticinin görevine son verileceği ifade edildi.

  Açıklamada, Carlos Ghosn’un firma kazancının şahsi kullanımı dahil diğer kusurlu davranışlarının da tespit edildiği kaydedildi.

  Ghosn, 1999 yılında Renault ile sermaye ortaklığı çerçevesinde Japon otomobil şirketinin devrini yönetmek için operasyon direktörlüğü sıfatıyla Nissan’a gelmişti.

  Şirketin iyileştirilmesine yönelik fabrikaların kapatılması dahil katı yeniden yapılanma önlemlerine öncülük eden Ghosn, 2001 yılında hisse sahipleriyle yapılan toplantıda Nissan’ın Üst Yöneticiliğine getirildi, 2005’te de Renault’nun Üst Yöneticisi oldu.

  Yakıt veri manipülasyonu skandalının vurduğu Mitsubishi şirketi de 2016 yılında Nissan-Renault’nun sermaye ortaklığına katıldı.

  Nissan, Renault ve Mitsubishi ortaklığı, bu yılın ilk yarısında 5,54 milyon araçla, başlıca rakibi Volkswagen’i geride bırakarak dünyanın en büyük otomobil satıcısı oldu.

  Önceki İçerikYeni Skoda Fabia indirim bitmeden geldi
  Sonraki İçerikTofaş dijital dönüşümü müşteri hizmetlerine taşıdı
  20 yıllık gazeteci ve görsel yönetmen. Akşam Gazetesi'nde uzun yıllar otomotiv sayfalarının tasarımını yönetti. Kuruluşudan bu yana otoajanda.com ile çalışıyor. Otomotiv haberciliği ve görsel yönetmenlik uzmanlık alanları arasında başta geliyor. Uzun otomobil yolculukları, test sürüşleri en önemli hobileri arasında.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz