Önce spor yaptı, şimdi yola çıkıyor

Dünya otomotiv devleri arasında başı çeken Japon Toyota yenilikler ve motor sporlarından ede ettiği bilgi ve deneyimini seri üretim otomobillerine aktarıyor.
World Endurance Championship (WEC) olarak adlandırılan 24 saat yarışlarındaki Toyota’nın temsilcisi olarak piste çıkan LMP-1 ile mekanik ve dinamik limitleri zorlayan Japonlar burada elde ettikleri deneyimlerden yararlanmayı da iyi biliyor.
Toyota, motor sporlarındaki deneyimlerini 1990’lı yıllarda ralli parkurlarının ardından F1 pistlerine taşıdı. Günümüzde WEC’de yarışıyor. Kısa süre önce Toyota F1 Fabrikası’nda tamamen özel üretim supersport Lexus LFA’yı üretti. Peşinden uzun zamandır beklenen Supra’nın yarış teknolojisine sahip  FT-1 adlı yeni jenerasyonunun yol testleri için motorunu çalıştırdı.
Beraber çalıştıkları mühendislik firması Gazoo Racing, Yaris ile başlayan performans geliştirmeleri ile adını duyurduktan sonra WRC (Dünya Ralli Şampiyonası) için hazırladıkları Yaris’ler ile yaptıklarını gün yüzüne çıkardı. Gazoo Racing’in özel modelleri bu yıl içinde Yaris modeliyle GRMN adıyla satışa da çıkacak. Türkiye’ye de 1 adet teslim edilecek nisan ayı gibi.
Yukarıda bahsettiğimiz modeller ve performansları bir kenara bırakalım. Toyota en vahşi ve safkan yarış otomobili için çizim tahtasının başına geçmiş. Standart otomobilleri geliştirip, performansa yönelik çalışmalardan tamamen farklı bir şekilde konuya yaklaşarak yüzde 100’e yakın bir yarış ve yol otomobili melezi yaratmışlar. Yeni Supra FT-1 ile platform kardeşi olan bu yeni modelin adının GR Super Sport olacağı üzerine kuvvetli söylentiler mevcut.
Toyota’nın spor modellerinde Toyota logosu kullanılmayacak. Bunun yerine GR logosu ile caddelere çıkacaklar. Bu performans canavarının da ön tarafında GR logosu dikkat çekiyor. 2 ana bölümden oluşan aracın gövde tasarımı tamamen yarış teknolojili olarak iki parçadan üretilmiş. Dış kabuk yani kaportanın içinde karbon fiberden oluşan iskelet hafiflik ve sağlamlığı temsil ediyor.
Güç için 6 silindirli ve turbo beslemeli makina aracın kalbini oluşturuyor. 2400 cc hacimli çift turbo ile desteklenen Toyota motoru yüksek güç vaat ediyor. Fakat bu sizi aldatmasın. Japonlar için bu güç yetmemiş ve yarış modeli olan LMP-1 ve 2’de olduğu gibi elektrik motorları da aracın gücüne güç katacak. Anlaşılacağı gibi araç hibrit olacak.
Benzinli 6 silindir motorun turbo besleme ile aşırı güç ve yüksek beygirlerine, patlayıcı ve her devirde güç alabileceğiniz elektrikli motorları da ekleyince saf ve korkutucu bir performans caddelere inmiş olacak. Nissan GTR R35 ve Honda NSX modellerinin gözünü korkutacak olan yeni GR bakalım daha detaylı olarak ne zaman tanıtılacak.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.