Volkswagen Jetta, Avrupa’ya veda ediyor

2018 Detroit Motor Show açıldı. Onlarca yeni modelin ilk lansmanının yapıldığı bu fuardaki  yeniliklerden biri de 7. nesil Volkswagen Jetta. Avrupa’ya ve Türkiye’ye Meksika’dan ithal edilen Jetta, yeni nesline kavuşuyor. 2018 Detroit Otomobil Fuarı: Yeni VW Jetta huzurlarınızda. Hemen belirtelim, yenilenen Jetta’nın Avrupa versiyonu konusunda ilerleyen  satırlada detay açıklamaları bulacaksınız.
Eskisine göre boyutları büyüyen, adeta Passat boyutlarına ulaşan Jetta için Türkiye’deki meraklılarına kötü haber var gibi görünüyor. Henüz resmi açıklama yapılmasa da Volkswagen markası, Jetta sedanını Avrupa piyasalarından çekiyor. Bunun yerine görünüşe göre, ABD satışlarını canlandıracak hamlelere öncelik verecek.
En çok satan Volkswagen modeli: Hemen şunu belirtelim; Jetta, ABD’de VW’nin en çok satan otomobili. Ancak müşterilerin, hatchback’leri tercih ettiği Avrupa’da, en çok satanlar listesinde Golf ve Polo gibi modellerin altında yer alıyor. Hele bir de Passat varken, Jetta Avrupa’da Türkiye ve Rusya gibi pazarlar dışında iddialı olamıyor.
Jetta’nın Avrupa versiyonu için plan yok
VW, yedinci nesil Jetta’nın yurtdışı pazarlarındaki müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandığını söyledi. Volkswagen, en son açıklamasında  “Avrupa versiyonuna dair herhangi bir plan yok” dedi.
Detroit’te 7. nesil Jetta vitrinde
VW, 2018 Detroit Otomobil Fuarı’nda yeni Jetta modelini lanse etti. Yeniden tasarlanan Jetta, gelişmiş sürüş dinamiklerine kavuştu. Güvenlik ve bilgi-eğlence teknolojisi yenilendi. Boyutları yerini aldığı selefine göre daha büyüdü. Ve 6. nesil Jetta’ya kıyasla daha az yakıt tüketen motorlara sahip oldu.
Hemen hatırlatalım, Jetta, Golf ile MQB adı veriyen aynı platformda üretiliyor.
Yeni nesil Jetta, 150 hp’lik 1.4 litrelik bir turbo motorla devam ediyor ancak artık yakıt verimliliğini artıran sekiz ileri otomatik veya altı ileri manuel şanzımanla birleştirildi. Otomatik şanzımanlı modeller, yakıt tasarrufunu artırmak için standart bir start-stop sistemi ile satılacak. LED aydınlatma standart olacak.
Kabinin içinde, Jetta, Volkswagen’in isteğe bağlı Car-Net bilgi-eğlence sistemi, Apple CarPlay, Android Auto ve MirrorLink akıllı telefon entegrasyon uygulamaları ile uyumlu Euro-spec’in yeniden tasarlanmış Golf’ine benzer bir kokpite sahip.
Jetta’nın en üst iki donanım paketinde otomobilin dijital kokpit ekranı standart olarak gelecek ve gösterge panelinde gezinme de dahil olmak üzere verilerin yeniden yapılandırılabilir bir şekilde görüntülenmesine izin verecek.
Ayrıca isteğe bağlı olarak ısıtılan ve havalandırmalı koltuklar, ikili bölge klima kontrolleri ve 10 renkte özelleştirilebilir iç aydınlatması bulunacak.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.