Otokar, Keskin Kule ile Şili’ye gitti

Otokar Arma 8 x8 Sili'de

 

Türk savunma sanayiini yurtdışında temsil eden Otokar, yeni pazarlara açılıyor.

Koç Grubu şirketlerinden Otokar, Şili’nin Santiago şehrinde düzenlenen Hava ve Uzay Fuarı FIDAE 2014 Fuarı’nda 4×4 taktik tekerlekli araçlardan paletli zırhlı araçlara kadar tüm ürün gamını tanıtıyor.

 

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli savunma sanayii firması olan Otokar’ın bir dünya markası haline geldiğini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç yeni pazarlara açılmak isteklerini şöyle dile getirdi: “Tasarımı ve üretimi tamamen Otokar’a ait olan araçlarımız 5 kıtada 30’a yakın ülkede aktif olarak kullanılıyor. Yerli bir üretici olarak ülkemizi savunma sanayiinde temsil etmekten gurur duyuyoruz. Öncelikli olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kara sistemleri alanındaki her türlü ihtiyacı karşılamak üzere ürün ailemizi sürekli yeniliyor ve genişletiyoruz. Ordumuzun, güvenlik güçlerimizin bizim gibi yerli ve milli üreticileri tercih etmesi yurtdışında da önemli bir referans oluyor. Bundan güç alarak, mili bir firma olmamızın, yabancı bir ortağa bağlı olmamamızın da etkisi ile ürünlerimizi yeni pazarlara tanıtıyoruz. Sadece araçlarımız değil, kule sistemlerimiz de yeni kullanıcıların ilgi ve beğenisini kazanıyor.”

 

ARMA 8×8

Fuarda tanıtılan araçyardan Arma 8 x 8 günümüz muharebe koşullarına uygun düşük bir siluette çözüm vaat ediyor. Yüksek muharebe ağırlığı ve iç hacmiyle dikkat çekiyor. ARMA 8×8 sürücü ve komutan dahil toplam 12 personel taşıma kapasitesine ve 24.000 kg.'lık muharebe ağırlığına sahip. ARMA bu konfigürasyonu ile C130 dahil her türlü nakliye uçağı ile taşınabiliyor.

 

Farklı görevlere uygun geliştirilebilen ARMA, ihtiyaçlar doğrultusunda farklı silah ve kule sistemleri ile donatılabiliyor; 7,62 mm’den 105 mm’ye kadar farklı silah sistemleri ile kullanılabiliyor. Zırhlı muharebe araçları için yine Otokar tarafından tasarlanan Mızrak-30 ise araç içerisinde zırh koruması altında oturan nişancı ve komutan tarafından uzaktan kontrol edilebiliyor. Zırh delici, tahrip ve otomatik top için mevcut olan tüm tipte mühimmatlarını ve isteğe bağlı olarak ABM mühimmatını kullanılabiliyor. Son nesil sayısal atış kontrol sistem mimarisinde tasarlanan sistem, iki eksende bağımsız stabilize komutan ve nişancı görüş sistemleriyle donatıldı.

 

Otokar Cobra Keskin Kule

 

COBRA

Sınıfında hareket kabiliyeti, yüzebilme kabiliyeti, koruma ve modülerlik bakımından dünyadaki tek örneği olan COBRA, Otokar’ın FIDAE 2014’deki standında Otokar tasarımı KESKIN kule ile tanıtılıyor. Otokar’ın 1990’lı yılların sonunda tasarladığı COBRA bugün dünyada 15 ülkede aktif olarak kullanılıyor, kabiliyetleri ile özellikle Birleşmiş Milletler güçlerince en çok tercih edilen araçlardan biri olarak hizmet veriyor.

 

Taktik tekerlekli zırhlı araç olan COBRA, üstün arazi performansı ve üstün beka kabiliyeti ile dikkat çekiyor. Monokok yapıdaki geniş açılı zırhlı gövdesi ile özellikle patlayıcı ve mayınlara karşı kendi sınıfındaki araçlar arasında ön plana çıkan COBRA, bağımsız süspansiyonu, sürekli 4×4 çeker özelliği, patlak gider tipteki lastikleri gibi pek çok unsurla benzersiz bir taktik tekerlekli zırhlı araç olma özelliğini taşıyor. Küçük ve alçak profili ile dar alan, meskul mahal bölgelerde çok rahat hizmet verebilirken, geniş görüş açısı ile personele tam bir hakimiyet sağlıyor. Yüksek hareket kabiliyeti, üstün motor performansı, hızlı ve kolay iniş biniş sağlayan kapıları, gündüz ve gece hareket imkanı, gerektiğinde havadan taşınabilme özelliği ile COBRA, birçok farklı ülkenin silahlı kuvvetlerinin görev ve ihtiyaçlarını karşılayacak özellikleri üzerinde taşıyor. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.