Otomobiller mücevher olunca araba hırsızlığı arttı!

Türkiye’deki gibi absürt sayılara ulaşmasa da otomobil yokluğu uluslararası düzeyde otomobil fiyatlarını artırıyor. Çip krizi ve tedarik zinciri problemleriyle karşılaşan araç üreticileri mecburi olarak üretimi azaltırken fiyatlar da sıçrama yaşıyor. Peki hırsızlık bu durum ile ne kadar bağlantılı?

Elbette hırsızlığın adı araç sahibi olmak isteyenlerle yan yana getirilemez fakat herkes aynı düşünmüyor. Ucuz ve kolay yol olarak hırsızlığı tercih edenlerin sayısı araç fiyatlarına paralel olarak artıyor. 2021 yılının sonlarında Ford fabrikasında film sahnelerini aratmayan bir hırsızlık vakası yaşanmıştı. Böyle bir şeyin bir kereye mahsus olacağını düşünüyorduk, ancak Ford’un Michigan Detroit’teki fabrikasından kötü haberler geldi.

Hırsızlar tarafından fabrikadan tekrar beş veya altı adet Mustang GT500 modeli çalındı ve toplamı 500 bin dolara yakın fiyatı olan bu araçların yalnızca iki tanesi bulunabildi. Polis hala üç GT500’ün kayıp olduğunu söylüyor. Haberin devamında ise Ford’un başındaki ikinci hırsızlık vakası yer alıyor.

Ford F-150 Lightning (2022)

1 milyon dolarlık Ford F-150 kayıp!

Detroit Free Press’te yer alan habere göre, Deerburn tesisinden 1 milyon dolar değerinde F-150 Raptor çalındı. Hırsızlık, 10 Haziran hafta sonu meydana geldi ve çalıntı GT500’lerin yanı sıra 13 adet F-150 modeli parçalanmış bir şekilde bulundu.

Şirketler üretilen otomobilleri bayilere teslim edemiyorken, hırsızlar doğrudan fabrikalara  yöneliyor. Sadece Ford’da değil, diğer Detroit markalarında da benzer güvenlik sorunları var.

TRX versiyonu da dahil olmak üzere dört RAM modeli, geçen yıl Mart ayında Chrysler’in Stirling Hayes fabrikasından çalındı. Mayıs ayında, General Motors’un Lansing fabrikasından beş adet yepyeni Chevrolet Camaro kaçırıldı. Bu hırsızlıkların doğrudan bağlantılı olup olmadığı ise şu anda belirsiz.

Müşteriler açısından da durum bir hayli can sıkıcı görünüyor. Yeni bir GT500 ve F-150 sahibi olmayı bekleyenler muhtemelen şu anda karşı karşıya olduğumuz tedarik zinciri sorunları nedeniyle gecikmelere katlandı ve arabalarına kavuşabilmek için uzun bir süre daha bekleyecekler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.