Otomotiv çalışanı yeni SENDİKA kurdu

Türkiye’nin en büyük otomotiv fabrikalarında çalışan işçilerin mayıs ayında başlattıkları eylemlerde yeni bir aşamaya geçildi.

İşçierin mayıs ayında başlattıkları eylemlerde ana suçlu olarak gösterdikleri Türk Metal Sendikası’ndan kopan otomotiv işçileri, dün yeni bir sendika kurduklarını duyurdu.

Herhangi bir konfederasyona bağlı olmadıklarını açıklayan Türkiye Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası, mavi yakalılar arasında yeni bir heyecan dalgası yaratabilecek mi?

Genellikle Türk Metal Sendikası’nın yetkili olduğu ve son 3 yıllık toplu sözleşmeyi imzaladığı mevcut konjonktürde, ne yapacağı merak ediliyor.

İşveren beklentisinin Toplu Sözleşmede yazılı olanın üzerine son dönemde yapılan ek getirilerin eklenmesiyle sürdürülmesi olarak özetlenebilir.

Otomotiv ve metal işçileri ise kendi haklarını savunmadığını iddia ettikleri sendikadan kurtulup, kurulan yeni sendika ile yollarına devam edecekler. Yeni sendikanın işyerlerinde yetki alarak, yeni toplu sözleşmeye hazırlanmayı istiyorlar.

Yeni sendika sosyal medya üzerinden yaptığı şu açıklamanın büyük bir kısmını eski sendikalarına yönelik eleştiri ve reddetmeye dayandırarak, şunları bildirdi:

“Bizler Reno’dan, Ford’dan, Tofaş’tan, Arçelik’ten, Delphi’den, Valeo’dan, Çemtaş’tan, Cansan’dan, Farba’dan, Arçelik’ten, Borusan’dan ve daha pek çok fabrikadan işçileriz. Hakları ve onurları için tarih yazan metal işçileriyiz. Sırtımıza kene gibi yapışan, kanımızı sülük gibi emen, ücretlerimizden kesilen aidatlarla saltanatlar kuranlardan kurtulduk.

Bugün burada bu onurlu mücadelemizi tarihi bir adımla taçlandırıyoruz. Yeni sendikamızda, Türkiye Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası’nda gücümüzü birleştiriyoruz.
Çünkü artık sırtımızdan geçinip bizi satan sendikaları istemiyoruz.
Çünkü artık sözümüzü hiçe sayan sayan, ağzımızı açtığımızda işten attıran sendika beylerine boyun eğmek istemiyoruz. Onlar sefa sürsün diye aidat ödemek istemiyoruz. Çocuklarımızın rızkını onlara yedirmek istemiyoruz.

Sendikamızın temellerini büyük direnişimizin içinde attık. Büyük engellerle ve zorluklarla karşılaştık ama yılmadık. Bütün metal işçisinin dört gözle beklediği adımı attık.

Paramız, pulumuz, otellerimiz katlarımız yok. Olmasını da istemiyoruz. Çünkü yeni sendikayı nasırlı ellerimizle kuruyoruz. Tek amacımız ezilen, horlanan, hakları çalınan metal işçisinin birliğini sağlamak, hırsızlara ve beylere karşı tek yumruk olmaktır.
(…) yeni sendikamızda hiçbir patronluğa izin vermeyeceğiz.

Sendikamızda yönetici ücretleri işyerinde alınan ücreti geçemeyecek.

İşçiler beğenmediği yöneticiyi istediği zaman görevden alabilecek.

Sendikamız ağalarının, beylerinin değil, doğrudan işçinin yönettiği, her kademesinde söz ve karar hakkına sahip olduğu bir sendika olacak.

Sendikamızın işyeri temsilciliğinden genel merkez yöneticiliğine kadar tüm kademeleri doğrudan işçilerin oylarıyla seçilecek.

Sendikamız ne bir holding ne de beylere çiftlik olacak.

Sendikamızda aidatlar iki saatlik ücreti geçmeyecek.

Sendikanın gelirleri sadece ve sadece işçiler için kullanılacak.

(…)

TÜRKİYE OTOMOTİV VE METAL İŞÇİLERİ SENDİKASI KURUCULAR KURULU

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.