ÖTV düzenlemesi sonrası bayilerde durum nasıl

Otomobile geçen hafta gelen ÖTV düzenlemesi sonrası otomobil bayilerinde durum nasıl? Bir yandan yılın en hareketli son 4 ayı başlarken bir yandan yeniden fiyat oluşturma dönemi nasıl geçiyor?

Hyundai ve Opel markaları ile öne çıkan yetkili satıcılarından biri olan Erdemirler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erdemir; ÖTV artışı nedeniyle bir sipariş iptali yaşamadıklarını söyledi. Erdemir, önceki yıllarda Kasım’da başlayan avantajlı kampanyaların öne çekildiğini; planların özellikle ÖTV maliyeti azalan modellere yönelmesi beklenen müşterilere cevap vermek üzerine yoğunlaştığını kaydetti.

Önümüzdeki dönemde tüketicilerin C segmentinde daha az donanımlı araçlara yönelebileceğine dikkat çeken Yüksel Erdemir; “ÖTV oranı yüzde 50’de kalan (baz fiyatı 130 bin TL altı), donanımı biraz daha düşük modeller öne çıkacak. Bu sayede müşteriler yine model olarak istediği otomobile ulaşmış olacak.” dedi.

ÖTV düzenlemesi ve matrah güncellenmesi nedeniyle fiyatların yenilendiğini belirten Erdemir; “D segmenti, C sınıfında SUV’lar ve yüksek donanımlı araçlar artık yüzde 80’lik ÖTV dilimine dahil oldu. Ancak birçok model de uzun bir aradan sonra matrah güncellemesi sayesinde daha düşük ÖTV’ye tabi. Özellikle son kur artışlarından sonra 1.6 litrede en üst vergiye dahil olanlar şimdi yüzde 50’lik dilimine girmeye başladı. Bu modellerde fiyatlar 15 bin liraya kadar ucuzladı. Hyundai markamızda bazı modeller yüzde 45 ÖTV dilimine indi” bilgisini verdi.

Tüm modeller kampanyaya girdi

Vergi düzenlenmesi ile birlikte Opel Türkiye’nin sıfır faizli kredi kampanyasını devreye aldığını; yeni Corsa, Astra HB, Insignia, Crossland X, Grandland X ve Combo modellerinin önemli avantaj sağladığını ifade eden Yüksel Erdemir, şöyle devam etti; “B hatchback sınıfının en çok satan üç modelinden biri olan Corsa’ya yoğun ilgi var. Yeni kampanya ile talep daha da artacak. Aynı şekilde Hyundai markamızda ‘Şimdi al 2021’de ödemeye başla’ kampanyamız birçok modellerimiz için geçerli. Tucson modelimizde 6 bin TL’ye varan nakit indirimi sunuyoruz. Vade ve tutarda 6 ay ertelemeli yüzde 1.29 veya 3 ay ertelemeli yüzde 1.32 faiz oranlı kredi desteği sağlıyoruz. Tüm  bunların yanında 1 Ekim tarihine kadar 2 bin TL’ye varan ek Hyundai Kasko indirimi sunuyoruz.”

Psikolojik etki bir hafta sürer

1 haftalık psikolojik etkinin ardından showroom trafiğinin yeniden hareketleneceğini aktaran Yüksel Erdemir; “Maalesef salgında vaka sayılarının yeniden artması, toplu ulaşım yerine otomobile yönelişi hızlandıracak. İnsanlar güçleri yettiği ölçüde 0 km veya ikinci el satın almak isteyecek. İşte burada faiz öne çıkıyor. Opel tarafında yüzde 0 faiz seçeneği var. Fabrikaların yeniden üretime geçmesiyle tedarik sıkıntısının yavaş yavaş azalacağını öngörüyoruz. Ekim ayı ile birlikte talebe daha hızlı cevap vermeyi istiyoruz. Tabii Avrupa’da pazarların açılmaya başlaması düşündürüyor. Ancak Groupe PSA Türkiye’nin aldığı stratejik kararlarla yeterli sayıda aracı müşterilerimize sunacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Erdemir olarak, Eylül’de 150 Opel satmayı planladıklarını, böylece Opel’in en çok satan bayilerinden biri olacaklarını ifade eden Erdemirler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erdemir; “Moralimiz yüksek… Elimizdeki silahımız; tecrübemiz, müşteri sadakati, deneyimli personelimiz. Hem Hyundai hem de Opel’de tecrübeli yöneticiler var. Sahanın ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilmeleri bizim için çok önemli. Müşteri sadakatinin öneminin altını özellikle çizmek istiyorum. Opel yetkili satıcıları içinde Müşteri Memnuniyeti’nde yüzde 98.6 puan ile Türkiye birincisi olduk. Müşteri memnuniyeti böyle durumlarda daha fazla önem kazanıyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.