Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

Pandemi etkili oldu, motosiklette stok kalmadı

Yamaha Motor Türkiye yılın ilk 7 ayında 8 bin 217 motosiklet satışı ile hedefinin yüzde 17 üzerinde büyüme gerçekleştirdi.

Yamaha pazarda pandemi döneminde başlayan talep artışından etkilenen markalardan biri oldu. Motosiklette Eylül ayında ek vergini kalkmasıyla talebin daha da artması bekleniyor.

Yamaha Motor Türkiye Genel Müdürü Bora Berker Cansever, Covid-19 nedeniyle Fransa, Endonezya, Çin ve Japonya fabrikalarının üretime ara vermesi veya üretimi azaltması ile talebi karşılamakta zorlanıldığını söyledi.

İlk 7 ayda ortaya çıkan 8 bin 217 adetlik satış rakamı ile planlanandan yüzde 17 daha fazla satış gerçekleştiğini kaydeden Cansever; “Aylık ve yıllık olarak belli oranlarda stok tutmayı planlarız, ancak talebin artışı ile birlikte tüm ürünlerimizi pazara arz ettik.

Stoklarımız hiçbir dönemde görmediğimiz şekilde sıfır seviyelerine ulaştı. Bazı modeller ileri tarihler için rezerve ediliyor.” dedi

Yamaha Motor Genel Müdürü Bora Berker Cansever

Bu süreçte bakım onarım için servise gelemeyen müşterilere “sen evde kal servis kapında” hizmeti sağlandığını aktaran Cansever; şunları kaydetti; “Ayrıca satın aldıkları ürünleri bayilerimiz aracılığı ile evlerine teslim ettik.

Yine bu dönemde garantileri dolan müşterilerimiz için ek süre getirdik. MyGarage ve MyRide uygulamamızla hem ürünlerimizi incelemelerini; hem de sürüş deneyimlerini paylaşmalarını sağladık. Bu süreçte kurduğumuz bu interaktif iletişim bağlarımızı daha çok güçlendirdi”

Yamaha Motor’da bu dönemde NMAX, XMAX gibi şehir içi ulaşıma yönelik scooter modelleri ile 700 cc üstü hobi sınıfı ürünler öne çıktı.

Yamaha 2020 planları

Bora Berker Cansever, “ Nisan ayında bazı ülkelerden gelen motosikletlere gelen yüzde 10’luk ek vergi, Eylül ayında kalkacak. Ekim ayı itibari ile piyasaya MT-25, R25, NMAX ve XMAX modellerinden yüksek adetlerde satışa sunacağız.

Bizlerin müdahale edemeyeceği, üretimin ya da kurlardaki değişimin etkileri dışında talebi karşılamak için daha fazla çalışmaya devam edeceğiz. İşsizlik, kur artışı, Euro 5 geçişi gibi faktörlerin de ortaya çıkmasıyla 2021 zor bir yıl olmaya aday.

Ancak ürün tedarikinde sıkıntı olmadığı sürece perakende satışın artacağına inanıyoruz. Yamaha ayrıca 2021 yılında yeni modelleri ile oldukça iddialı. Bu iddiasını yeni hizmet yaklaşımları ile ortaya koyacak ve Kando felsefesini yansıtmaya devam edecektir” diye konuştu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.