Patron geri döndü, Almanya’da VW Tesla satışlarını geçti

100 yıllık markalar elektrikli araç üretiminde açığı kapatıyor. Tesla, Almanya'da ikinciliğe geriledi. Almanya otomotiv satışları açıklanınca Volkswagen, 70 bin adetin üzerindeki saf elektrikli araç satışı ile ipi önde göğüslediği görüldü.

Otomotivde taşlar yerine oturuyor mu? Geleneksel markaların geç kaldığı bu segmentte Tesla’nın atağı artık karşılanmaya başladı denebilir. 100 yıllık markaların geniş ve rekabetçi ürünlerinin ortaya çıkması, onların öne atılmasına yetmeye başladı. VW Tesla satışlarını geride bıraktı. Otomotiv dünyasının çiçeği burnunda markası Tesla, 2023 yılında Almanya’da EV satışlarında ikinci basamağa geriledi. Volkswagen, 2023 satışlarında Alman elektrikli otomobil pazarında Tesla’yı geride bıraktı.

Federal Motorlu Taşımacılık Otoritesi (KBA) tarafından açıklanan 2023 satış rakamları salı ünü itibariyle açıklandı. Almanya’da 2023 yılında toplam 524.500 elektrikli araç satıldı. Bir önceki yıla göre bu yüzde 11,4 oranında bir artış anlamına geliyor. 2 milyon 840 bin adetlik yeni tescil içinde elektrikli araçların payı yüzde 18,4 oldu (2022: yüzde 17,7 idi).

2023 yılında yaklaşık 70.600 VW marka yeni saf elektrikli araç kayıt altına alındı. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 11,7 oranında bir artış anlamına geliyor.

Tesla marka EV’lerin yeni tescil sayısı ise 63.700 olarak bildirildi. Bu da bir önceki yıla göre yüzde 9 düşüşü ifade ediyor.

 

En çok satan elektrikli araç modeli (Almanya)

En popüler elektrikli modele bakıldığında ise Tesla, Model Y ve 45.800 civarındaki yeni tescil ile liderliğini sürdürdü.

 

Sıralama bireysel markalara değil şirketlere göre yapılsaydı VW Group daha da önde olurdu: Bu durumda 71 binlik VJ elektrikli araç satışlarına 30.600 adet Audi, 23.500 adet Skoda, 17.500 adet Seat ve 5.700 adet Porsche eklemek gerekecekti.

Bu, toplamda yaklaşık 147.900 elektrikli araç anlamına geliyor; bu da yüzde 22’lik bir artışa ve yüzde 28’den fazla bir pazar payına karşılık geliyor.

Stellantis Grubu ise toplamda 71.300 EV satışı gerçekleştirdiği görülüyor. Bunları  Citroen, Peugeot ve Opel markalarıyla elde etti.

BYD Türkiye genel müdürü deneyimli isim oldu
BYD Avrupa pazarında büyümesini Macaristan fabrikasıyla katlayacak.

Çinli markalar ne yaptı?

Genel olarak, 3 Alman otomobil şirketi (VW, Mercedes-Benz ve BMW) anavatanlarında EV segmentinde önemli kazanımlar elde etmeyi başardı. 2023’te üç Alman şirketinin yeni elektrikli otomobil tescillerinin sayısı yüzde 32 arttı. Bu veri danışmanlık firması EY tarafından yapılan bir analizden elde edildi. Üç şirketin elektrikli araç sektöründeki pazar payı 2022’deki oran olan yüzde 38’den, 2023’te yüzde 46’ya çıktı.

Çinli üreticilerin sahip olduğu markalar önemli ölçüde daha düşük bir seviyedeydi. Ancak bu nedenle yüksek düzeydeki dinamizmleriyle dikkat çekiyorlardı. Yeni elektrik kayıtlarındaki payları 2023’te yüzde 9 oldu. Bu, bir yıl öncesine göre iki kat, 2021 yılına göre ise sekiz kat daha yüksek.

2024 tahminleri zayıflama yönünde

Büyümeye rağmen şu anda E segmentinde kutlama yapmak için çok az neden var: “Bir yandan sektör daha güçlü bir büyüme bekliyordu. Her şeyden önce 2024’e ilişkin beklentiler oldukça zayıf.” Müşteriler temkinli davrandı; çoğunluk hala içten yanmalı motorları tercih ediyor.

Gall’a göre tamamen elektrikli otomobillere yönelik finansmanın aniden durması durumu daha da zorlaştırıyor: Bu, satın alma ilgisinde önemli bir düşüşe ve satış rakamlarının düşmesine yol açacak. Elektrik pazar payının yıllardır istikrarlı bir şekilde artmasının ardından, içten yanmalı motorların yeni yılda pazar payının yeniden artacağını bekliyordu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.