Avrupa’da elektrikli araç fiyatları düşüşe geçti

Avrupa'da elektrikli araçlara yönelik kamu teşviklerinin sona ermesi, markaları harekete geçirdi. Volkswagen'den Renault'ya kadar bir çok elektrikli araç üreticisi kampanyalara başladı. Elektrikli araç fiyatları Çin'deki gibi kampanya savaşıyla düşüşte.

Elektrikli araç satışları ilginç bir seyre büründü. 2023 yılı sonunda kamu teşviklerinin ortadan kalkması üreticilerin kampanyalara yönelmesi aşamasına geçti. Şu anda otomobil üreticileri adeta elektrikli otomobil satmaktan korkar oldu. Markalar pazar paylarını koruyabilmek için kamu teşviklerinden daha fazla indirime imza atmaya başladılar.
Almanya’nın en büyük otomobil markası Volkswagen , “Çevresel Bonus” adı altında elektrikli ID modellerinde mart ayı sonuna kadar cömert indirimler yapıyor ve bu indirimlerin bir kısmı daha önceki finansman tutarlarını bile aşıyor. Örneğin ID.4 ve ID.5 serileri için indirimler 7.700 Euro’nun üzerine çıkıyor.
Uzmanlar ve bayiler, elektrikli otomobillerdeki indirimlerin kalıcı olabileceğini ve Çin’de birkaç aydır devam eden benzer bir fiyat savaşının Avrupa’da da ortaya çıkabileceğini tahmin ediyor.
VW’nin indirim kampanyasının ardından Renault ve BYD gibi diğer markalarda elektrikli araç fiyatlarında aynı yolu izleyerek bazı elektrikli modeller için liste fiyatlarını düşürdü. İndirimler genellikle birçok Avrupa ülkesinde geçerli.

Elektrikli araçlardaki indirim kampanyalarına Skoda, Dacia, Cupra, Mercedes-Benz, Opel, Citroen, Peugeot, BMW ve Fiat gibi markaların katılıp katılmayacakları merakla bekleniyor.

Bir diğer merak edilen konu ise Avrupa’da satışları yavaşlayacak elektrikli araçlar, Türkiye’ye yönelir mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.