Peugeot 308 tazelendi, yeni teknolojilere kavuştu

Peugeot’nun kompakt sınıftaki temsilcisi 308, makyaj geçirdikten 6 ay sonra Türkiye yollarına çıkıyor. 2007 yılında üretimine başlanan ve markanın 307 modelinin yerini alan Peugeot 308, ikinci nesli ile tazelendi.

HB, SW ve CC karoseri ile ömrüne devam eden 308, bugüne kadar 760 bin adetlik satıy rakamı yakaladı.

Makyajlanan 308’deki değişikliklere gelirsek. Dikey yerleştirilmiş ön ızgarası ile araç artık daha sinirli görünüyor.

Diğer güncellemeler ise Led gündüz farları, Denon Hi-Fi müzik sistemi, 3 boyutlu özellik kazandırılan navigasyon, kapasitif dokunmatik ekranı sayabiliriz.

308’in sahip olduğu motor seçenekleri yelpazesinde ekonomi ve performans birlikte sunuluyor.

GT Line versiyonda sporcu kimliğiyle iön plana çıkan 308’de boydan boya panoramik cam tavan, kırmızı dikişlere sahip direksiyon ve diğer trim malzemeler ve spor koltuklar dikkat çekici özellikler.

1.0L, 1.2 PureTech turbo, 1.4L benzinli ve 1.6 BlueHDi dizel seçeneklerine ek olarak Peugeot’nun geçmiş yıllarda da performans tutkunları için ürettiği GTI seçeneği de ürün gamında kendine yer buluyor.

308 GTI sportif kimliğiyle ailenin farklı üyesi…

Modelin 1.6 GTI modeli 270 hp güç üretirken, rakipleri ile kıyaslandığında 1600cc olmasının getirdiği vergi avantajı ile ön plana çıkıyor.

3 yıl üst üste yılın en iyi motoru ödülüne sahip olan markanın 308 modelinde EAT6 tam otomatik şanzıman ile motor kombinasyonları yaratılmış.

3008 ve 5008 modellerinde yer alan gelişmiş sürücü destek sistemleri 308’de de kendine yer buluyor.

Kasım ayında müşterileri ile ilk kez buluşan güncellenmiş 308, 91.600 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı.

İşte yeni Peugeot 308

Yeni Peugeot 308 Access, Active, Allure ve GT Line olmak üzere ilk etapta dört farklı donanım seviyesi ile sunuluyor.

Sürücü destek sistemleri ve mobilite

Yeni Peugeot 308 Aktif şerit takip sistemi, Yorgunluk tespit sistemi, Akıllı Işık sistemi, Hız levhası tanıma sistemi, Aktif kör nokta uyarı sistemi, VisioPark 1 arka kamera ve Otomatik Park Asistanı olmak üzere en güncel sürüş destek sistemleriyle donatılıyor.

Aktif Şerit Takip Sistemi

Aktif Şerit Takip Sistemi kameralar vasıtasıyla yoldaki kesik veya düz çizgileri algılıyor ve aracın istemsiz bir şekilde şerit dışına çıkması halinde bunu tespit ediyor. Sistem maksimum güvenlik adına kameraların bir tehlike tespit etmesi halinde görsel ve sesli olarak sürücüyü uyarıyor. Sistemin çalışması için aracın 80 km/s ve üzeri hızlarda seyir ediyor olması gerekiyor.

Aktif Şerit Takip Sistemi, 65 ile 180 km/s hız aralığında aracın istemsiz bir şekilde şerit dışına çıkması halinde devreye girerek direksiyona müdahale ediyor ve aracı tekrar şeridine geri yönlendiriyor. Şerit değişikliğini bilerek yapan sürücü direksiyona tekrar müdahale ederek aracı istediği şeride yönlendirebiliyor. Sinyal lambasının yanması halinde sistem düzeltme yapmıyor ve sürücüye müdahale etmiyor.

Sürücü direksiyonun sol tarafında bulunan bir düğmeye basarak sistemi devre dışı bırakabiliyor. Sürücünün birkaç saniye düğmeye basmasıyla sistem devreden çıkıyor. Sistemin devreden çıkmasıyla düğme üzerinde turuncu bir LED ışık beliriyor.

 

Akıllı Işık sistemi

Aracın ön camının tepe noktasında bulunan kamera yoldaki ışık huzmelerini denetliyor. Sistem yol ve trafik koşuluna bağlı olarak kısa ve uzun huzmeli far geçişini otomatik olarak gerçekleştiriyor. Yol şartları müsait olduğunda sürüş güvenliğini arttırmak için uzun huzmeli farları yakan sistem karşıdan gelen bir başka araç tespit ettiğinde uzun farları kısz hüzmeli fara çeviriyor.

VisioPark 1

Otomobil arka kısma entegre edilen 180° açılı kamera ile donatılmış durumda. Kameranın yakalamış olduğu görüntü dokunmatik ekranda gösteriliyor. Park sensörleri de devreye girerek diğer nesnelere olan mesafe ölçülüyor ve böylece kuş bakışı 360° açılı bir görüntü elde ediliyor. Elde edilen 360° kuş bakışı görüntü anlık olarak dokunmatik ekrana aktarılırken sürücü bu görüntüye bakarak herhangi bir engele çarpmadan manevrasını gerçekleştirebiliyor.

Otomatik Park Asistanı

Gövdeye entegre ultrasonik sensörlerle çalışan bu sistem sürücüye aktif park desteği sunuyor. Sistem ilk olarak ön ve arka tampondaki sensörleri kullanarak aracın boyutlarına uygun bir park yeri tespit ediyor. Ardından sistem direksiyonun kontrolünü ele alıp aracı tespit ettiği boşluğa park ediyor. Manuel şanzımanlı versiyonlarda sürücü ; gaz, fren, vites seçimi ve debriyajı kumanda ediyor. EAT6 tam otomatik şanzımanlı versiyonda ise sürücü sadece freni kumanda ediyor. Park yerine girme, park yerinden çıkma manevraları esnasında sistem sürücüye görsel ve sesli yönlendirmelerde bulunuyor ve güvenlik önlemi olarak sürücünün manevrayı gözlemlemesini sağlıyor. Sürücü istediği zaman direksiyona dokunarak kontrolü ele alabiliyor. Ayrıca park yardımcısı, paralel ve dik olmak üzere iki farklı park manevrasını destekliyor.

İşte yeni Peugeot 308

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.