Putin, Mercedes-Benz’in Rusya’daki satışını onayladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mercedes-Benz’in yerel finansal hizmetler bölümünün Rus otomobil satıcısı Avtodom’a satışını onayladı.

Geçtiğimiz Mart ayında Rusya’daki fabrikasında üretimi askıya alan ve ülkeye ihracatı durduran Mercedes-Benz, Ekim ayında Rusya’daki varlıklarının hisselerini yerel bir yatırımcıya satarak Rusya pazarından tamamen çıkacağını açıklamıştı. Yaklaşık 4 ay sonra Rusya devlet başkanı konuyla ilgili yeni bir adım attı.

Mercedes-Benz, Rusya’dan ayrılıyor

Vladimir Putin, otomobil şirketinin Rusya’daki finansal hizmetler kolu olan Mercedes-Benz Bank Rus’un premium araç satışında uzmanlaşmış Avtodom’a satışını onaylayan bir emir imzaladı.

Avtodom, Şubat ayı sonuna kadar ayrı bir hükümet komisyonundan Mercedes-Benz’in Moskova dışında bulunan ve neredeyse bir yıl önce kapatılan üretimini yeniden başlatmayı planladığı fabrikası da dahil olmak üzere Rusya’daki tüm varlıkları için bir anlaşma yapmak üzere izin almayı umduğunu söyledi.

Batı finansmanına ve küresel tedarik zincirlerine büyük ölçüde bağımlı olan Rusya’nın otomobil endüstrisi, Batı’nın yaptırımlarından ağır darbe aldı. Mercedes-Benz ve birçok otomobil üreticisinin ülkeden çekilmesiyle, ülkedeki otomobil üretimi 2022 yılında yüzde 67’lik bir düşüşle 450 bin binek otomobile geriledi. Böylelikle Rusya’da, 1991’de Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana sektörün en kötü performansı yaşandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.