Sistemdeki çürük düzeltilecek

Avrupa Birliği’nin yürütme kolu olan Komisyon, Volkswagen Grubu’nun dizel motor aldatmacası sonrası daha zorlu testler için öneriler hazırlıyor. Öneriler arasında, laboratuvarda gerçek sürüş koşulları oluşturularak nitrik oksite sebep olan duman emisyonlarının kontrolü de bulunuyor.

Komisyon yetkilileri konuyla ilgili AB hükümetleri ile gizli görüşmeleri sebep göstererek ayrıntılı açıklama yapmayı reddetti.

Yapılan çalışmalar sonucunda Avrupa’da satılan yarısından fazlası dizel motora sahip araçların, emisyon değerlerinin laboratuvardan çıkan sonuçlardan yüzde 400-500 oranında daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Komisyonun kurumsal politika bölümü yönetmeni Gwen Cozigou, AB Parlamentosu’nun çevre komitesine konuyla ilgili hızlı bir şekilde aksiyon almak istediklerini belirtti.

Volkswagen’in dizel motorlarda kullanmış olduğu hileli yazılım Avrupa’yı sistemdeki çürüğün bir an önce giderilmesi için acele etmeye zorluyor.

Bir AB yetkilisi tarafından yapılan açıklamaya göre; komisyon, 2017 yılının Eylül ayı itibariyle kilometre başına nitrik oksit salınımının 80 mg olmasını hedefliyor.

Almanya ise gerçek-sürüş emisyon testlerinin bu kadar erken olmasına karşı çıkan bir gruba liderlik ediyor.

Almanya’nın bu tutumuna Avusturya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da katılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.