Skandal sonrası VW satışları ne oldu?

Otomotiv dünyasında en fazla merak edilen konulardan biri de Volkswagen Grubu’nun emisyon skandalı sonrası nasıl bir satış performansı içinde olduğu.

Dava tehditleri ile süslenen, araştırmalarla ilerleyen sürecin ikinci ayında ilk 30 günün sonuçları ortaya çıktı.

Sonuçlara bakıldığında sunulan bazı teşvikler, hazırlanan kampanyalar ve kredi kolaylıkları sayesinde Volkswagen Grubu ekim ayını az hasarla atlattı.

Emisyon skandalına karışan otomotiv devinin satışları Avrupa’da yüzde 0.8 düştü. Toplam pazarda ise yüzde 2.7’lik artış yaşandı. ACEA’nın verilerine göre AB ve EFTA ülkelerinde binek otomobil satışları 1.14 milyon adede yükseldi.

ASIL DÜŞÜŞ SEAT SATIŞLARINDA

Ekim ayında Volkswagen markasının satışlarında ise yüzde 0.4’lük düşüş görüldü. Volkswagen’i yüzde 2.9’luk düşüşle Skoda ve yüzde 11’lik düşüşle Seat takip etti. VW Grubu’nun yüzünü bünyesindeki lüks markalar Audi ve Porsche güldürdü. Ay boyu Audi satışlarını yüzde 3.5 artırırken; Porsche yüzde 13’lük yükselişe imza attı.

Pazar payı yüzde 26.1’den 25.2’ye gerileyen Volkswagen Grubu yine de Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi ünvanını kimseye kaptırmadı.

Avrupa’nın ikinci büyük otomobil üreticisi PSA/Peugeot-Citroen’in de satışları ekim ayında yüzde 1.5 düştü. Marka bazında baktığımızda Peugeot’da yüzde 2.3’lük yükselme yaşanırken; Citroen’de 6.2’lik düşüş görüldü.

Renault Grubu’nda Dacia’nın satışları yüzde 3.8 düşerken; Renault markasında yüzde 0.9’luk artış yaşandı. Grubun satışların yüzde 0.4 arttı.

Audi’nin en sıkı rakiplerinden Mercedes’in satışları yüzde 11; BMW’nin satışları ise yüzde 13 arttı.

Önceki İçerikBentley alana saat hediye
Sonraki İçerikFiat şaşırtacak
20 yıllık gazeteci ve görsel yönetmen. Akşam Gazetesi'nde uzun yıllar otomotiv sayfalarının tasarımını yönetti. Kuruluşudan bu yana otoajanda.com ile çalışıyor. Otomotiv haberciliği ve görsel yönetmenlik uzmanlık alanları arasında başta geliyor. Uzun otomobil yolculukları, test sürüşleri en önemli hobileri arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz