Son dakika! Mahle, rakibi Delphi’den satın aldı

Mahle-Delphi-satinalma

Almanların en eski otomotiiv yan sanayi şirketlerinden Mahle, en büyük rakibi Amerikalı dev Delphi’nin ısıtma-soğutma bölümünü 727 milyon dolara satın aldı.

 

Mahle bu satın alma ile amacının araç klimaları ve araç ısı işlemleri yönetimini büyütmek, elektrikli araçlarda kullanılan pillerin daha uzun ömürlü olmasını sağlamak ve bu alandaki uzmanlığını genişletmek olduğunu açıkladı.  

 

Mahle esas olarak içten yanmalı motorlardan daha yüksek performans sağlanmasına yönelik çalışmalar yapmasıyla da tanınıyor. VW’nin yeni nesil düşük hacimli yüksem performanslı motorlarının geliştirilmesindeki ana partner olarak biliniyor.

 

Mahle CEO’su Heinz Junker, satın almayla ilgili olarak şunları söyledi: “Delphi’nin termal yönetim bölümünü satın almamız, bu alanda bizi güçlendirirken, Mahle için de önemli bir stratejik ilerlemeyi temsil ediyor.”

 

Mahle, bu satın alma için Delphi ile 727 milyon dolara anlaştı. 

 

Mahle, ikisi Türkiye’de olmak üzere 13  ülkede fabrikaları bulunan dünyanın en büyük otomotiv yan  sanayi şirketlerinden biri.

Delphi’nin satışını yaptığı ısıtma-havalandırma biriminde 7600 personel çalışıyor ve şirketin geçen yılki cirosu 1.2 milyar dolar olarak açıklandı.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.