Süper lüks Urus satışları kriz dinlemedi, rekor kırdı

Dünyada otomotiv satışları salgın hastalık nedeniyle süren hareket kısıtlılıkları ve fiziki mesafe ve hammadde tedarik sorunları kaynaklı arz yetersizliği nedenleriyle sıkıntılı zamanlar yaşıyor. Buna karşın elektrikli otomobiller ve lüks SUV pazarı kriz etkisinin tersine hareket ediyor. Bunun 2021 yılı ilk çeyreği açısından ilk sonuçlarından biri süper spor otomobil ve SUV üreten Lamborghini tarafından açıklandı. Lamborghini Urus fiyat açısından üst seviyede bir araç olmasına rağmen satışları ile rekor kırmayı başardı.

Yeni VW Polo hakkında ilk detay 

Lamborghini Urus satışları rekor kırdı

Lamborghini bu yılın ilk çeyreklik döneminde satışlarını rekor seviyeye taşıdığını bildirdi. 2021 Ocak-Mart döneminde 2422 adet araç satan İtalyan efsanesi, satışlarının yüzde 22 artığını onayladı.

Lamborghini Başkanı ve CEO’su Stephan Winkelmann, “Lamborghini, pazarda halen devam eden zorluklara ve belirsizliklere rağmen artan bir çekicilikle güçlü pazar talebine cevap vermeye devam ediyor” dedi ve şöyle devam etti:

Belirlediğimiz yeni hedefleri takip etmeye ve bir bütün olarak otomotiv endüstrisini etkileyen kapsamlı dönüşüm anına somut olarak, önemli yeniliklerle yanıt vermeye hazırız.

lamborghini urus fiyat

Bu açıklama ile süper spor markanın elektrikli otomobil devriminin uzağında kalmayacağı yorumu da yapılıyor.

İtalyan süper otomobil üreticisinin gücünde şaşırtıcı şekilde Urus modelinin payı olduğu görünüyor. Yılın ilk çeyreğinde markanın en çok satan modeli 1.382 adetle Urus oldu.

İkinci en çok satan Lamborghini modeli sırasında 753 adetle Huracan geliyor.

Aventador, 287 adetlik satışla birinci çeyrekte en az satın alınan Lamborghini oldu.

Otomobil üreticisi, ABD, Çin ve Almanya’da “yılın bu erken aşamasında pozitif ivme” fark ettiklerini, ancak herhangi bir sayı yayınlamadı.

2020’de Lamborghini, dünya çapında 7.430 araç satmıştı. Bu sayı, koronavirüs salgını döneminde 70 günlük üretim kesintisine atfedilen, 2019’a göre yüzde 9’luk bir düşüşe denk geliyor.

2020 yılında Urus 4.391 adetle en çok satan model olurken, Huracan ve Aventador sırasıyla 2.193 ve 846 adetle onu takip etmişti.

Lamborghini, ilk çeyrek performansını koruması durumunda yılı ilk kez 5 haneli rakamlarla tamamlayabilir.

Lamborghini Urus fiyat

Lamborghini Urus fiyat başlangıcı Amerika Birleşik Devletleri’nde 222.000 dolar seviyesinde. Pearl Capsule donanım seviyesi satın alınmak istendiğinde ise bu fiyat 240.000 dolar üzerine çıkabiliyor. Türkiye’de ise araç bağımsız ithalatçılar tarafından satılıyor ve 7 milyon TL’nin üzerinde bir fiyata alıcı buluyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.