Topkapı Otogarı’nı yeniden kurdu, dünyayı geride bıraktı

Geçen yıl gerçekleştirdiği 50. yıl kutlamalarındaki etkinliklerinden biri Mercedes Benz Türk şirketine uluslararası “Mercury Awards”ı kazandırdı. Uzun yıllar İstanbul Davutpaşa’dayaşamını sürdüren Mercedes Türkiye (eski adıyla Otomarsan), 2008 yılında üretimini Hadımköy’deki modern tesislerine taşımıştı. O tarihten bu yana neredeyse boş duran eski fabrika, geçtiğimiz yıl adeta yeniden canlanmıştı.

Eski üretim atölyelerinden, bahçesine kadar değerlendirilen o zamanki adıyla Otomarsan Davutpaşa, gelenlerin damağında nostaljik bir tad bırakmıştı. Eski Topkapı Otogar’ından, mahallede kamyon kasasında yeşillik satın manava, eski bir otomobil servisinden, bir kahvehaneye kadar bir çok dekorun kullanıldığı etkinlik Amerika ve Hong Kong gibi uluslararası iddiaya sahip katılımcıları geride bırakarak, Mercury Ödülü’nü kazandı.

MBT, halen bir Mercedes yetkili servisine ait olan Davutpaşa fabrikasının içinde o dönemi yansıtan bir ortam oluşturmuştu. Eski Topkapı Otogarı bu alanlardan biriydi.

Otomarsan bahçesinde Topkapı Otogarı kuruldu

Mercedes-Benz Türk, her yıl global iletişim sektörünün önde gelen çalışmalarının ödüllendirildiği Mercury Awards tarafından “Yıldönümü Kategorisi”nde “Mercedes-Benz 50. Kuruluş Yıldönümü Etkinliği” organizasyonuyla “Altın Ödül” kazandı.

Etkinlik, katılımcıları eski yıllara götürmüştü. O dönemin giysileriyle de poz veren aktörler, eski Mercedes 302 önünde yolcularını bekliyordu

“Özel Ödüller” kategorisinin altında yer alan bu ödülde Mercedes-Benz Türk, Kuzey Amerika ve Hong Kong gibi ülkelerdeki çalışmaları geride bırakarak büyük ödüle ulaştı. Türkiye’deki faaliyetinin 50. yılını Davutpaşa’daki ilk fabrikanın yeniden dekore edilerek nostaljik bir atmosferde kutlandığı organizasyona çok sayıda basın mensubunun haricinde özel paydaşlar, yöneticiler, müşteriler katılmıştı.

50’li yaşlardakilerin çocukluk mahallelerinden bir klasik. Mahalle arasında park eden kırmızı Mercedes ve karşısındaki manav.

1987’de ABD’de, uluslararası alanda iletişim sanatı ve bilimini geliştirmek amacıyla kurulan MerComm’un; reklam, halkla ilişkiler, kamu ilişkileri ve kurumsal iletişim projelerinin ödüllendirildiği Mercury Awards bu yıl 28. kez düzenlendi.

67 farklı ülkenin dahil olduğu Mercury Awards 2017’de, uluslararası platformda 22 ana kategoride toplam 128 dalda ödül verildi.

Yüzlerce başvurunun gerçekleştiği 2017 yılında Mercedes-Benz Türk, ödüle layık görülen az sayıdaki Türk şirketinden biri oldu.

Mercury Awards ile birlikte Mercedes-Benz Türk’ün 50. Yıl Etkinliği kapsamında kazandığı ödül sayısı, ODD Gladyatörler 2017’deki Jüri Özel Ödülü ile beraber ikiye çıktı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.