Toyota hidrojen motor teknolojisi pistlerden ağır ticariye taşınıyor

Uzun yıllardır hidrojenli araçlar (yakıt hücreli) konusunda çalışmalarını sürdüren Toyota, yeni alternatiflerin kapısını açıyor. Mirai ile ilk seri üretim hidrojenli aracı piyasaya süren hatta bir gemi bile geliştiren Japon markanın hedefinde bu kez ağır ticari araçlar var. Isuzu, Denso, Hino ve CJPT ile işbirliğine imza atan Toyota, ağır ticari araçlarda kullanılmak üzere hidrojen motor geliştirecek.

Ağır ticari araçlarda hidrojen motorları kullanmak üzere planlama ve araştırmalara başlayan Toyota, içten yanmalı motorların kullanımını uzatacak hidrojen motorlu ağır ticari araçların önünü açıyor.

Dünya elektrikli araçlara alışmaya çalışırken, elektriğe ek olarak tamamen yakıt hücreli Mirai ve hidrojen destekli içten yanmalı motor gibi alternatifler ortaya çıkaran Toyota’nın çevreci çözümleri de artıyor. Bu çalışmalara ek olarak hidrojen üretimi, nakliyesi ve kullanımındaki ortakların sayısındaki artış ile birlikte hidrojen toplumuna ulaşma çabaları daha da hızlanıyor.

Ağır ticari araçlarla ulaşım ve lojistikte karbondioksitin azaltılması karbon nötr bir topluma ulaşma konusunda önemli bir role sahip; Toyota bu sosyal sorunun aynı vizyona sahip ortaklarla çözülebileceğine inanıyor.

Toyota Corolla sedan hidrojenli

Toyota hidrojen motor teknolojisi ilk kez pistlerde denendi

Geçtiğimiz yıldan bu yana Japonya’da bazı yarış serilerinde kullanılan hidrojen motorlu Corolla, ağır ticaride kullanılacak olan teknolojinin gelişimine öncülük ediyor. Toyota Corolla sport sedan modelinde ilk kez denenen hidrojen destekli içten yanmalı motor teknolojisi, 1,6 litre hacme sahip 3 silindirli bir turbo motorda kullanılmıştı.

Böyle bir motor, otomotiv endüstrisinin karbondan arındırma sürecine girmesinden dolayı bir takım avantajlara sahip. İlk olarak; hidrojen benzinden daha hızlı tutuşur, bu da daha iyi etki-tepki (sürücü-araç ilişkisi) oranı anlamına gelir. İkinci olarak; hidrojen motorları, ses ve titreşim de dahil olmak üzere içten yanmalı motorların tüm özelliklerini korur.

Toyota ile işbirliği yapan Isuzu, Denso, Hino ve CJPT, hidrojen motor geliştirilmesindeki tüm süreçte teknoloji ve bilgi birikimini ortaya koyacak.

Leave A Reply

Your email address will not be published.