Trafiği en yoğun 10 şehir

Trafikte en yogun sehirler Moskova İstanbul

 

Dünya navigasyon lideri TomTom (TOM2), bugün 4. küresel trafik endeksini yayınladı. 

 

5 kıtada 160’tan fazla şehrin 2013 yılına ait trafik sıkışıklığını ölçen TomTom Trafik Sıkışıklık Endeksi’ne göre Moskova, Avrupa'da trafiğin en yoğun kenti olurken, İstanbul yine ikinci sırada yer aldı.

 

Avrupa trafik en yogun kentleri

 

 

İstanbul’da trafik sıkışıklığı 1 yıl içinde 3 puan yükseldi

 

2013 yılının tamamında en yoğun trafik yüzde 74 ile Moskova’da yaşanırken yüzde 62 ile ikinci sırada bulunan İstanbul, (2012 yılında yüzde 59) 3 puanlık artışla aynı zamanda en yüksek artışın yaşandığı şehir oldu. İstanbul’da karayollarında yani anayollarda sıkışıklık oranı yüzde 73 seviyesinde. Anayollar dışındaki yollarda ise yüzde 54. Trafiğin en çok sıkıştığı günlerde sürücüler ortalama 66 dakikalık gecikme yaşıyor. İstanbul’da geçen yılın en sıkışık gününün 29 Ağustos olduğu görünüyor.

 

Ankara ve İzmir de ilk kez listeye girdi

 

2007 yılından bu yana yapılan TomTom Trafik Endeksi raporunda bu yıl ilk kez Ankara ve İzmir de listede yer aldı. Bu yıl başkent Ankara en çok trafik sıkışıklığı yaşanan şehirler arasında 7. sırada bulunuyor. Yüzde 36 sıkışıklık oranına sahip şehirde en yoğun saatlerdeki gecikme ise 40 dakika. İzmir de yüzde 31 oranında sıkışıklıkla dünya sıralamasında 11. sırada. Bu şehirdeki gecikme süresi de 30 dakika çıktı.

 

TomTom Türkiye Ülke Müdürü Enis Yücesan, Ankara’da yapılan yol ve sinyalizasyon çalışmalarıyla sıkışıklığın azaldığını gördüklerini söyledi.

Yücesan, “İzmir’de 2 puanlık artış yaşanırken Ankara’da 2 puanlık düşüş var.  Bu çalışmaların devam etmesiyle Ankara’da birkaç yıl içinde trafik sorunu çözülebilir” ifadesini kullandı.

 

Yeni yol ve köprü artık çare değil

 

Yeni yol ve köprü yapımının dünyada artık trafiğe çözüm sağlamadığını belirten Enis Yücesan çözüm önerisini şöyle dile getirdi:

“Geçen yıl dünyada yol yapımına 300 milyar dolar harcandı. Ancak bunun yerine 1 milyar dolar harcanarak sorunlar ‘Akıllı Trafik Yönetimi’ çalışmaları ile çözülebilirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de akıllı sinyalizasyon sistemleri ve yönlendirme konusunda çalışmalar yapıyor. İstanbul’da OGS ve HGS’nin farklı şeritlerde olması, bu nedenle araçların şerit değiştirmek zorunda kalması, kazalara neden olması ve yavaşlama zorunluluğu trafik yoğunluğu yaratıyor. Ancak bu durumun çözümü için de çalışıldığını biliyoruz.”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.