Ve Sumitomo start verdi

Japon sanayi devi Sumitomo, Türkiye-Çankırı’da gerçekleştirdiği 500 milyon dolarlık yatırımın ürünü tesislerinde ilk lastik üretimine başladı.

3 yıl önce başlayan yatırımın yüzde 80’i Sumitomo Rubber’a ait. Kalan yüzde 20 ise yerli lastik üreticisi Abdülkadir Özcan Otomotiv Lastik AŞ’nin.

Tesisin resmi açılışı sonbaharda yapılacak.

Binek otomobiller için radyal lastik ve kamyonet lastikleri üretimi yapacak tesisin 2019 yılı sonuna dek günde 30 bin lastik kapasitesine ulaşması ve yaklaşık 2 bin kişiye doğrudan istihdam sağlaması planlanıyor.

Üretimin yüzde 80’inin ihraç edilmesi de hedefler arasında.

Sumitomo Rubber AKO Industries Başkan ve CEO’su Norifumi Fujimoto gelişen Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Rusya pazarlarında, 2020 ‘ye kadar lastik satışlarında büyüme yönlü hareket ettiklerini belirterek, tören için geldiği Çankırı’da şunları söyledi;

“Lastiklerimizin hedef pazarlara ve Avrupa’ya konumu ile öne çıkan Türkiye’den tedarik edilmesinin, tedarik süresi ve nakliye maliyetleri açısından grubumuza büyük faydalar katacağına inanıyoruz.

Buna ek olarak, Türkiye’de Japon otomobil üreticilerinin üretim faaliyetlerinin artırmasını, ayrıca pazarda hem orijinal hem de yedek lastik satışlarında önemli düzeyde artış olmasını bekliyoruz.

Bu anlamda Türkiye artık bizim için stratejik bir üstür.”

SUMİTOMO KİMDİR?

Japonya’nın ilk yerli lastik üreticisi olan şirketin, günümüz itibarı ile Japonya’da 4, Asya’da 4, Güney Amerika ve Afrika’da birer tane olmak üzere toplam 10 araç lastik üretim tesisi bulunuyor.

Çankırı’da hizmete girecek fabrika Grubun bölgedeki ilk üretim tesisi oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.