Volkswagen ID 3, Euro NCAP güvenlik testlerini başarıyla geçti

Elektrikli-Volkswagen-ID3
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Volkswagen tarafından modüler elektrik platformu (MEB) platformu üzerinde geliştirilen, ilk tam elektrikli model ID.3, Euro NCAP güvenlik testlerinden 5 yıldız almayı başardı.

ID.3, ön ve yan darbe, boyun darbesi, otomobilden çıkarma gibi durumların incelendiği; “Yetişkin Yolcu Güvenliği” kategorisinde yüzde 87 ile derecelendirildi. Model, “Çocuk Yolcu Güvenliği” kategorisinde ise yüzde 86’lık bir derece elde etti.

Değerlendirmede, önden veya yandan bir çarpma durumunda, çocuk koltuğu sistemlerinin sağladığı koruma, çeşitli boyut ve kategorilerdeki çocuk koltuklarının otomobile yerleştirilme seçenekleri ve çocukların güvenli taşınması için sunduğu donanımlar olmak üzere üç önemli konu dikkate alındı.

Güvenlik testlerinde bisikletliler, yayalar gibi yol kullanıcılarını korumaya yönelik AEB (Otonom Acil Fren) koruma sistemleri titizlikle ele alındı. Volkswagen ID.3 ise bu değerlendirmede Euro NCAP denetçileri tarafından en yüksek puanı almayı başardı.

ID.3’ün tüm donanım seviyelerinde; Şerit Takip Asistanı “Lane Assist” ve Ön Bölge Asistanı “Front Assist” gibi gelişmiş sürüş destek sistemleri standart olarak sunuluyor.

Volkswagen ID.3 modelinde ilk kez sunulan ön koltuklar için merkez hava yastığı sayesinde; yandan yaşanan çarpışmalarda, sürücü ve ön yolcu arasındaki muhtemel kafa çarpışmalarını engelleniyor.

ID.3’te opsiyonel olarak sunulan donanımlar arasında 0-160 km/s hızları arasında ilk olarak; yarı otonom sürüş imkânı sağlayan “Travel Assist ACC – Adaptif Hız Sabitleyici” bulunuyor. Ayrıca Trafikte Sürüş Asistanı “Traffic Jam Assist”, Acil Durum Asistanı “Emergency Assist”, Kör Nokta Uyarı sistemine sahip Geri Görüş Kamerası ve Park Asistanı “Park Assist” gibi yenilikçi sürüş ve güvenlik sistemleri bulunuyor.

Volkswagen ID.3 Euro NCAP Çarpışma Testi:

Önceki İçerikYeni Temsa ortaklık yapısı ekim 2020 itibariyle resmileşti
Sonraki İçerikFord Mondeo hibriti seçerek benzinli motorunu geride bıraktı
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz