VW skandalı tetikledi

Volkswagen’in emisyon skandalı sadece Amerika ile sınırlı kalmadı. Avrupa’da dizel emisyonların daha çok ilgi gördüğü yerlerde NEDC emisyon testi sorunları çıkıyor.

Guardian İngiltere, Emissions Analytics isimli bir firmanın yapmış olduğu emisyon test sonuçlarını yayınladı. Son kontrollerden sonra Mercedes-Benz, Honda, Mazda ve Mitsubishi araçların da olması gerekenden fazla NOx (nitrik asit) yaydığı iddia ediliyor.

Gazete konuyla ilgili ayrıca Renault, Nissan, Hyundai, Fiat, Volvo, Jeep, Citroen, VW ve Audi’de de benzer sonuçlar elde edildiğini belirtiyor. Sonuçlara bakıldığında kirliliğin olması gerekenden 4 kat daha fazla olduğu anlaşılıyor.

Ancak VW’nun aksine bu otomobil üreticileri yasaları çiğnemiyorlar. NEDC araçlar ile ilgili testleri laboratuvar ortamında gerçekleştirdi ve sonuçlar sokaklardakine çevrilmedi.

Emissions Analytics’ten Nick Molden, Guardian’a “Volkswagen’in Amerika’daki sorunu, AB’deki farklı bir sorunun tetikleyicisi oldu” sözleri konunun önemini anlatıyor.

Volkswagen skandalına kimler ne dedi?

Önceki İçerikYenilenme sırası E-Serisi’nde
Sonraki İçerikAsla yalnız yürümeyeceksin
20 yıllık gazeteci ve görsel yönetmen. Akşam Gazetesi'nde uzun yıllar otomotiv sayfalarının tasarımını yönetti. Kuruluşudan bu yana otoajanda.com ile çalışıyor. Otomotiv haberciliği ve görsel yönetmenlik uzmanlık alanları arasında başta geliyor. Uzun otomobil yolculukları, test sürüşleri en önemli hobileri arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz