Yeni Audi Q modeli ile Coupe SUV yarışını güçlendirecek

Audi yeni Q modellerinden birini daha yola çıkarmaya hazırlanıyor. Audi Q3 Sportback, SUV’lerin güçlü yapısını, çok yönlülüğünü, bir coupé’nin sportif şıklığı ve çevik kullanımını birleştiriyor. Düşük tavan çizgisi, kaslı gövde tasarımı Audi Q3 Sportback fiyatı ne olacak ne zamana satışa sunulacak?

Tasarımda üç boyutlu sekizgen Singleframe siyah ızgara, güçlü bir sportiflik sağlıyor. Hava girişleri, etkileyici tampon dış tasarımda sportif yapıyı güçlendirirken; alçak tavan çizgisi daha eğimli olarak tamamlanarak klasik SUV çizgilerinden uzaklaşıyor.

Sonuç olarak, Audi Q3 Sportback, kardeş Q3 modelinden çok daha uzun görünüyor. SUV-coupé daha kaslı bir görünüme sahip; güçlü hatlar motor serisine göre standart olarak bulunan quattro logosu ile dikkati öne taşıyor.

Plastik alt tamponların bariz öne çıktığı arka kısımda birçok ışık ve gölge efekti bulunuyor. Aero trimlerle çevrili düşük pencere ve hava girişlerinin görünümünü alan sportif tampon, Audi Q3 Sportback’in genişliğini vurguluyor. Geri vites lambaları da buna katkıda bulunuyor, düz farlar gibi içeriye doğru konik bir şekilde hareket ediyor.

Audi, uyarlamalı yüksek hüzmeli, sürüş yolunu en iyi şekilde aydınlatan Matrix LED teknolojisine sahip farları kullanıyor. Audi Q3 Sportback, farklı yol ortamlarında sürüş keyfi sağlıyor; Şehir içi yollarda, otoyollarda veya kolay arazide dinamik kalabilmesi hedefleniyor.

Sürücü, sürüş durumuna, yol durumuna ve kişisel tercihlere bağlı olarak; otomobilin özelliklerini, standart Audi sürüş seçimi yoluyla, offroad modu da dahil olmak üzere altı profilde değiştirebiliyor. Motor ve şanzıman kurulumuna ek olarak, bu sistem elektronik olarak ayarlanabilen amortisörleri ve direksiyon yardımını da etkiliyor.

Bir seçenek olarak, yokuş iniş kontrolü sürücü tarafından seçilen hızı yüzde 6’nın üzerindeki eğimde sabit tutuyor. Avrupa’da Audi, Q3 Sportback için bir benzin ve bir dizel motor sunuyor.

2.0 TFSI motor 169 kW (230 hp) güç ile (Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro S tronic 100 km’de kombine yakıt tüketimi 7.7 – 7.3 lt.); yola çıkıyor. 2.0 TDI 110 kW (150 hp) ise (Audi Q3 Sportback 35 TDI S tronic 100 km’de ortalama yakıt tüketimi 4.9 – 4.7 lt.); yola çıkıyor.

Yeni model piyasaya sunulduktan kısa bir süre sonra, quattro manuel şanzıman seçeneği ile de satın alınabilecek. 48 V hafif hibrit bir sistemle birlikte çalışan daha güçlü bir dizel ve giriş seviyesi bir benzinli motor da dahil olmak üzere, yeni motorlar seride yer alacak.

Quattro dört tekerlekten çekiş sistemi arka dingildeki hidrolik çok plakalı bir kavrama ile çalışıyor. Elektronik yönetimi, üstün denge ve güçlü çekişi yüksek bir sürüş keyfi ile birleştiriyor. Performans sınırlarında, quattro tahrik tekerleği seçici tork kumandası ile birlikte çalışıyor.

Audi Q3 Sportback 4.50 m uzunluğunda, 1.84 m genişliğinde ve 1.56 m yüksekliğinde, dingil mesafesi ise 2.68 m; oldukça değişken bir iç yapıya imkan tanıyan kokpitte arka koltuklar 130 mm hareket ettirilebiliyor.

Bagaj hacmi 530 lt ile 1.400 lt arasında değişiyor. Yükleme tabanı iki seviyeye ayarlanabiliyor. Bir seçenek olarak Audi, ayak hareketiyle de açılıp kapatılabilen elektrikli bir bagaj kapağı sunuyor.

İsteğe bağlı olarak elektrikle ayarlanabilen ve ısıtılan ön koltuklar sportif bir konum ve yüksek düzeyde konfor sunma hedefinde. Donanıma bağlı olarak, yan paneller boyunca kontrast dikişli ve renkli çizgili spor koltuklar alınabiliyor. Kokpitte 10,25 inç ekran dijital bir gösterge kümesi içeriyor. Gösterge panelinin ortasında 10.1 inç büyüklüğünde bir dokunmatik ekran yer alıyor.

MMI navigasyon plus başta olmak üzere Audi sanal kokpitte doğal dili kullanan ve kelimeleri anlayabilen bir kontrol ünitesi var. Akıllı ekran yol hedeflerinde ya da müzik telefon seçeneklerinde yapay zeka ile çalışarak kolay sonuçlar elde edilmesini sağlıyor.

Audi birbirine bağlanma sayesinde, diğer araçlardan gelen verilerle yol kenarındaki park alanları, tehlike alanları; araç üstü kamera ve araç sensörleri tarafından tespit edilen hız limitleri gibi bilgiler alabiliyor. Bu sistem şimdilik sınırlı bir kullanımla Avrupa’da alınabiliyor. Bulut tabanlı Amazon ses hizmeti Alexa da bu kapsamda.

Ücretsiz myAudi Uygulaması ve Audi akıllı telefon arayüzü arasındaki bağlantı ile Android ve iOS cep telefonları bilgi-eğlence sistemine entegre olunuyor. Akıllı telefonun içeriği MMI ekranında Apple CarPlay veya Android Auto üzerinden gösteriliyor.

Audi Q3 Sportback’te, güvenlik için dört standart sistem kullanılıyor. Şerit ayrılma uyarısı ve şerit değiştirme uyarısı sürücünün şeritte kalmasına yardımcı olmaktan öte şeritte kör noktada bir araç olduğunda; sürücü şerit değiştirirken uyarılarda bulunulmasını sağlıyor. Çarpışma ihtimali varsa sürücüye hem görsel, hem akustik ve hem de dokunsal uyarı sağlanarak güvenlik oluşturulması, ani frenleme yapılması hedefleniyor.

Audi Q3 Sporback’in satışları sonbaharda başlayacak. Almanya’da, 35 TDI S tronic için fiyat 40,200 Euro iken; 45 TFSI quattro S tronic için 46,200 Euro başlangıç ​​fiyatı bulunuyor. Aracın yeni Q3 modeli Türkiye’de satışta olmasına rağmen şu sıralar siparişle alınabiliyor. Audi Q3 Sportback modeli Türkiye fiyatı da vergilerle birlikte 350-400 bin TL aralığında olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.