Yeni Auris’e 15 gün kaldı

Bir önceki nesli Türkiye’de-Adapazarı tesislerinde üretilen, Corolla üretiminin Türkiye’ye aktarılmasıyla üretimi İngiltere’ye kaydırılan Auris’de facelift tamamlandı. Bu yıl ilk kez Cenevre ve İstanbul Autoshow fuarlarında gösterilen makyajlı Auris, 4 bin adetin üzerinde satış hedefiyle temmuz ayının ortasında Toyota showroomlarında yerini alacak.

Auris’deki makyaj dış kısımda ön yüzde ve esas olaraksa iç kısımlarda kendini belli ediyor.

Otomobilin ön tasarımında kaslı ön tampon ve daha geniş alt ızgara dikkat çekerken daha keskin üst ızgara, krom detaylar ve üst versiyonda ise LED farlar kullanılmaya başlandı

Auris’in arka tasarımı da yerini alacağı modelle benzerlikler gösterse de rötuşlandı. Araç artık daha düşük ağırlık merkezine sahip. Bu da yol tutuşu güçlendirirken viraj dönüşlerinde savrulma riskini azaltmayı hedefleyen sportif bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Daha kaslı tampon yapısı ve otomobilin hatlarıyla bütünleşen arka farlardaki LED ışık çizgisi aracın sert bakış imajlı ilk görünümünü biraz yumuşatıyor.

Arka tasarımda yapılan değişiklikler arasında yatay reflektörler ve yatay krom çıtalar da yer alıyor.

Biri hatchback, diğeri Touring Sports olmak üzere iki versiyonu bulanacak olan Toyota Auris hatchback 55 mm uzayarak 4,330 mm’ye, Touring Sports ise 35 mm uzayarak 4,595 mm’lik boyuta ulaştı.

Yenilenmeyle aracın ağırlığı ise ortalama 25 kg azaldı.

İç mekanda Türk mühendis katkısı

Yeni Auris’in iç mekan tasarımı, aralarında Kıdemli Türk Mühendis Mehmet Fatih Kale’nin de bulunduğu bir ekip tarafından geliştirildi.

Toyota Avrupa’da 8 yıldır görev alan Mehmet Fatih Kale, 2012 yılında kurulan Duyusal Kalite ekibinde görev yapıyor. Kale, daha önce Avensis’in geliştirilmesini yöneten Ahmet Karaman ile birlikte çalışmış ve Karaman’ı “Ustası” olarak tanımlıyor.

Kale’nin de emek verdiği yeni Auris’in iç mekan çalışmalarında göze çarpanlarsa şunlar:

Yeni Auris’te gösterge panelinin ortasına konumlandırılan 4.2” renkli TFT ekran içerideki havayı daha sportif hale getiriyor. Sürücüler bu çok fonksiyonlu ekranda sürüş, tüketim ve navigasyon gibi bilgileri görüntüleyebiliyor.

Orta konsola entegre “Toyota Touch 2” sistemine sahip 7” tam renkli multimedya dokunmatik ekran ise daha üst donanım opsiyonu.

“Toyota Touch 2” AM/FM radio, CD/ MP3 çalar, Bluetooth ile kablosuz cep telefonundan görüşme yapma, cep telefonundan müzik dinleme ve çalma listesinden seçim yapabilme, araç bilgisi, USB girişi ile iPod ve USB uyumlu mobil cihazlara bağlantı ile şarj imkanı ve entegre geri görüş kamerası özelliklerini taşıyor.

Bunun yanında Yeni Auris’te havalandırma kanalları, kapı kolları ve vites topuzu gibi iç mekanda yer alan saten krom, lake siyah gibi birçok parça daha yüksek kaliteli malzeme ile tasarlandı.

Süspansiyonlar ve direksiyon da iyileştirildi

Yeni Auris’in ürün gamında, sürüş konforunu ve yol tutuşunu artırmak için süspansiyon ve direksiyon sisteminde de iyileştirmeler gerçekleştirildi.

Sürüş dinamiklerinde yapılan değişikliklerin yanında yeni ses yalıtımıyla birlikte motor ve yüksek hızlarda oluşan rüzgar gürültüsünün önüne geçilerek, hissedilir derecede daha sessiz bir sürüş sağlandı.

YENİ TOYOTA AURİS 2015 MOTOR SEÇENEKLERİ

Yeni Auris’in motor gamı, düşük yakıt tüketimlerinin yanı sıra optimum performans sunmayı amaçıyor. Ayrıca tüm motor versiyonları Euro 6 emisyon normlarını karşılıyor.

Yeni Auris’in benzinli güç ünitesi seçenekleri arasında; 99 HP güç üreten, ortalama tüketimi 5.8 lt/100 km olan 1.33 lt Dual VVT-i ve 132 HP güce sahip, ortalama tüketimi 6.1 lt/100 km olan 1.6 lt Valvematic motorlar yer alıyor.

90 HP üreten ve 4 lt/100 km ortalama yakıt tüketen 1.4 lt D-4D motor da kapsamlı bir revizyondan geçirildi. Bu motor bir önceki versiyonda 1800 d/dakikada 205 Nm tork üretirken, şimdi bu tork‘a 1400 d/dakika’da ulaşabiliyor.

Yeni Auris’in 1.6 lt Valvematic motor seçeneğinde, Multidrive S sürekli değişken şanzıman (CVT) seçeneği ile satışa sunuluyor. Optimum performans/tüketim için ayarlanan bu şanzıman, hem kesintisiz aktarma konforunu yaşatıyor, hem de istenildiğinde manuel modunda 7 kademeli şanzıman gibi kullanılabiliyor.

Yeni Auris; Life, Active, Advance ve Premium versiyonlarıyla piyasaya sunulacak. Premium versiyonda standart olarak sunulan Skyview panoramik cam tavan, Active ve Advance versiyonlarında ise opsiyonlu donanım seçenekleri arasında yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.