Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

Yeni BMW’ler için donanım ve yazılım merkezi kurdu

Dünya premium otomotiv devi BMW, otomobil ve motosiklet üretiminin beyni haline gelecek yeni tesisini açtı. Münih Araştırma ve İnovasyon Merkezi çatısı altında; BMW Group araçları için donanım ve yazılım geliştirme çalışmalarının yapılacağı yeni bir bölümü devreye aldı. BMW FIZ Future donanım ve yazılım geliştirme çalışmaları için 1 milyar avroluk yatırımın  kalbi olacak. Yeni tesiste 20 bin sunucu ve petabayt’lar kullanılıyor. Bundan sonra üretilecek bütün BMW araçların yazılım ve donanımları burada geliştirilecek.

Yeni inşa edilen FIZ Projekthaus Nord tesisleri, küresel ar-ge ağından gelen bütün verileri birarada toplandığı Münih Araştırma ve İnovasyon Merkezi’ne entegre edildi.

Geleceğin ulaşımını oluşturacak teknolojiler üzerinde çalışacak olan FIZ Projekthaus Nord BMW Group’un yeni kalbi olacak. FIZ Projekthaus Nord tesisleri, şirketin yaklaşık 1 milyar Euro yatırım yaptığı “FIZ Future” programının kilometre taşı olma özelliği taşıyor.

BMW ve Mini’nin yeni nesil tüm araçlarında kullanılacak donanım ve yazılımlar yeni merkez de geliştirilecek.

BMW’nin 2030 yılına kadar yollara çıkaracağı yeni otomobiller

FIZ Projekthaus Nord tesisleri, BMW Group’un bundan sonra geliştireceği yeni nesil araçların donanım ve yazılım geliştirme faaliyetlerine odaklanacak.

Elektrifikasyon, dijitalleşme ve araç bağlanabilirliği gibi yeni Ar-Ge öncelikleri için tasarlanan bina; 20 binden fazla sunucu ve her biri 4 MB’lık 24 milyar akıllı telefon fotoğrafına denk gelen; 90 petabayttan fazla depolama kapasitesine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Toplam 150 bin m2’lik alana inşa edilen yeni yapı; 100 adet test merkezi ve 200 adet laboratuvarı ile 4.800 çalışana ev sahipliği yapacak kapasiteye sahip.

Geleceğin Şehirlerine Yatırım

BMW Group, 2014 yılında Münih Şehir Planlama ve Bina Yönetmelikleri Departmanı ve Münih’te yaşayanların aktif katılımıyla geliştirdiği ‘FIZ Future’ projesine; yaklaşık 1 milyar Euro yatırım yaptı. Bu çalışma BMW Group’un, uzun vadeli kentsel gelişim vizyonunun önemli bir parçasını oluşturuyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.