Yeni C5 Aircross SUV Hibrit modeli 2020’de yollara çıkıyor

Yeni C5 Aircross SUV Hibrit, teknolojisini geliştiriyor. İlgi çekici yeni araç benzinli ve elektrikli motoru birlikte kullanan yüksek verimliliğe sahip hibrit sistemle yollara çıkıyor. PureTech benzinli motor 180 HP güç üretebilirken, Euro 6 emisyon kurallarını da karşılıyor. Motor ile şanzımanın arasına entegre edilen elektrikli motor ise 80 kW güç üretebiliyor. Güç aktarımı, hibrit sistem için uyum sağlayan EAT8 otomatik şanzımanla sağlanıyor. Hareket ettikten itibaren 320 Nm torku kullanıma sunan sistem toplamda 225 HP güç üretiyor.

13,2 kWh kapasiteli yüksek voltajlı 200 V lityum-iyon batarya elektrikli motoru besliyor. 135 km/s hıza kadar çalışan sistem 50 km’ye kadar tamamen elektrikli bir sürüş sunuyor. Bu sayede kullanıcılar ev ve iş yerinde gerekli şarj imkânlarının bulunması halinde hafta boyunca hiç benzin kullanmadan kısa mesafe yolculuklarını gerçekleştirebiliyor.

32 A Wall Box ve opsiyon olarak sunulan 7,4 kW şarj ile 2 saatten kısa bir sürede tamamlanabilen şarj süresi, Green’up™ Legrand 14 A soket ve 3,7 kW şarj ile 4 saat, standart 8 A yerel priz ve 3,7 kW şarj ile ise 7 saat oluyor. Sistem bataryaları şarj kapasitesinin yüzde 70’i için 160.000 km’ye kadar veya 8 yıl garanti ile sunuluyor.

Yeni Hibrit, kapsamlı kişiselleştirme seçenekleri sunarken aynı zamanda hibrit sürüş moduna özgü detaylarla da dikkat çekiyor. Anodised Blue paketi ile Hibrit versiyona özel yeni bir renk paketi sunuluyor. Ayrıca hibrit versiyonu vurgulamak için Anodised Blue renginde arka bagaj kapağında “ḧybrid” ve ön çamurluklarda ise “ḧ” logosu devreye giriyor. Sağ taraftaki yakıt deposu kapağının bir benzeri sol tarafta bulunuyor. Söz konusu şarj soketi kapağı hibrit versiyonu, içten yanmalı motora sahip versiyonlardan ayırıyor.

Dış tasarım gibi iç mekân tasarımında da Yeni C5 Aircross SUV, hibrite özel bazı detaylar bulunduruyor. Tamamen elektrikli sürüş moduna geçince, çerçevesiz dikiz aynasının alt kenarı dışarıdan da fark edilebilen mavi bir ışık yayıyor. Böylece araç dışından da bu otomobilin o an tamamen elektrikli sürüş modunda olduğu anlaşılabiliyor. Kent merkezlerindeki emisyon kısıtlaması yapılan bölgelerde kendini belirli edebiliyor.

Vites kumandasının sağında bulunan sürüş modu düğmesi, sürücüye içten yanmalı motor ile elektrikli motoru yönetme imkânı sunuyor. 12,3 inç TFT ekran ve 8 inç yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekrana diğer modeller de sahip. Fakat genel tasarımı aynı olsa da grafik ve şemalar bu aracın bir hibrit olduğunun altını çiziyor.

C5 Aircross SUV, sınıfının en iyi bagaj hacmine sahip olmansının avantajı ile öne çıkıyor. Bunun yanı sıra kızaklı ve katlanan üç adet bağımsız arka koltukla son derece fonksiyonel ve kullanışlı bir yapı sunuyor. Sadece geniş bir yaşama alanı sunmakla kalmayan Yeni C5 Aircross SUV Hibrit aynı zamanda geniş bagaj alanıyla da kullanıcısını şımartıyor. Bagaj hacmi kullanım şekline bağlı olarak cam hizasına kadar 460 litre ile 600 litre arasında değişirken, arka koltukların katlanmasıyla 1,90 metrelik bir yükleme uzunluğu elde ediliyor.

SUV Hybrid’de standart olarak sunulan akustik ön cam önemli bir konfor özelliği üstleniyor. Büyük oranda içten yanmalı motora sahip versiyonla aynı konfor özelliklerine sahip olan Hibrit’te ek olarak ë-Comfort özellikleri devreye giriyor. Özellikle sıfır emisyonlu tamamen elektrikli sürüş modunda gürültü ve titreşim seviyesini azaltarak daha konforlu bir sürüş sunuluyor.

Yeni Hibrit’de sunulan özel akıllı hizmetler; sakin, pürüzsüz, sarsıntıdan arındırılmış konforlu ve güvenli bir sürüş keyfini beraberinde getiriyor. Elektrik sistemlerinin tamamını kapsayan bu yenilikler, aracın daha kolay ve zahmetsiz kullanılmasını sağlıyor.

Sadece günlük sürüş koşullarını kolaylaştırmakla kalmayan bu sistemler aynı zamanda otonom sürüşe yönelik ilk adımı oluşturuyor. Söz konusu sistemlerin çalışması için ön camın üst bölümünde bir adet kamera ve ayrıca tampon ızgarasında bir adet radarlı sensör görev yapıyor.

Citroën navigasyon sistemi, trafik bilgisinin ve riskli bölgelerin gerçek zamanlı olarak gösterilmesini sağlıyor. Bunun dışında aracın tamamen elektrikli veya hibrit sürüş modundaki menzilini daha iyi yönetebiliyorsunuz. Standart sistem, akü şarj seviyesini grafiklerle göstererek kullanıcının hayatını kolaylaştırıyor.

Mirror Screen, kullanıcının akıllı telefonuyla uyumlu tüm uygulamalara kolayca erişilebiliyor. Böylece aracın dokunmatik ekranı üzerinden Apple Carplay ve Android Auto ile ekran yansıtma fonksiyonunu kullanıma sunuluyor.

Citroën, 2023 yılına kadar ürün gamının yüzde 80’inin ve 2025 yılına kadar ise ürün gamının tamamının elektrikli olmasını hedefliyor. C5 Aircross SUV ile başlamak üzere bundan sonra satışa sunulan her yeni Citroën modelinin bir elektrik destekli versiyonu bulunacak. Böylece Citroën, kullanıcılarına şehir içinde elektrikli veya uzun yolculuklarda içten yanmalı olmak üzere zengin bir güç ve aktarma organı çeşitliliği sunuyor olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.