Yeni Ford Courier üretimi Romanya’da başladı

Ford Otosan için yeni bir dönem başladı. 2022 yılı mart ayında satın aldığı Ford Romanya‘da ilk aracını üretti. Bu araç 8 yıl Türkiye’de üretilen Courier modeli oldu. Yeni Courier üretimi Romanya’ya taşındı. Yeni Ford Courier, Türk şirketin Craiova fabrikasında törenle banttan indirildi. Araç Türkiye’ye bundan sonra Romanya’dan ithal edilecek.

Ford Otosan, Ford Motor Company ortaklığıyla Avrupa için Türkiye ve Romanya’da ticari araç üretiyor. Bunlar arasında şirketin mühendislik ve üretimini üstlendiği yeni nesil Ford
Transit Courier ve Tourneo Courier modelleri artık Romanya’daki Craiova fabrikasında
üretilecek. Romanya’daki Ford Otosan tesisi yeni Courier ailesinin dünyadaki tek üretim merkezi oldu.

Elektrikli versiyonu 1 yıl sonra yola çıkacak.

Burada 2024 yılında yollara çıkacak elektrikli Courier modeli de üretilecek.

Ford Otosan, ilk kez 2014 yılında Yeniköy fabrikasında hattan indirdiği Ford Courier ailesi, 2014 yılında Türkiye’de üretilmeye başlanmış ve 8 yıl boyunca da Gölcük Ford tesislerinde üretilmişti.

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Ford Otosan, Puma ile birlikte yeni Courier serisinin
Craiova’da üretimi için 490 milyon avro yatırım açıklamıştı.

Yatırımla birlikte fabrikanın kapasitesi yılda 250.000 araçtan 272.000 araca yükselecek. Ford Otosan Craiova fabrikasına 1300 kişilik yeni iş imkanı yarattı.

Coruier’den önce Doblo da gitmişti

Türkiye otomotiv üretiminin esaslı güçleri olan Fiat Doblo ve sonrasında Ford Courier artık ithal model oldular. Her biri Türkiye ekonomisine milyarlarca euro ihracat getirisi kazandıran bu iki model, şimdi İspanya ve Romanya’da üretiliyor.

Geçtiğimiz yıl Honda da Türkiye fabrikasını kapatmıştı. Volkswagen de Manisa’da 4 milyon dönümlük arazide başlatacağı yeni yatırımı iptal etmişti.

Bu tabloya paralel otomotivde cari fazla 10 yıl sonra vari açığa evrilmeye başladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.