A.H. Bozkurt: Otomotivde 2024 er meydanı yılı olacak

Otomotiv satışlarının ve fiyatlarının sürekli yukarı seyrettiği, araba bulunmayan bir süreç büyük oranda geride kaldı. Otomotivde 2024 er meydanının kuralacağı bir yıl olacak gibi duruyor. Pazar tahminleri gelmeye başladı. Artık bayilerde istenen araçlar bulunmaya başladı. Olmayanlar da kısa süre içinde temin ediliyor. Eylül ayı ile birlikte yeni bir dönem başladı denebilir. Kredi sıkıntıları, tüketicinin alım gücündeki düşüş nedeniyle araca uzaklaşması öne çıkıyor.

Ayrıca otomobil de yatırım aracı olmaktan uzaklaşıyor. Yani bugün bire alınan araç, üç ay sonra değerine satılabilir mi sorusu akla geliyor. Bütün bunları Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı da olan Lexus, Toyota ve BYD markalarının başkanı Ali Haydar Bozkurt öne sürüyor. “Son 3 yılda araç bulan markanın satış yapabildiği bir dönem yaşandı. Araç bulan tüketici, üç ay sonra döviz bazında kazançla bunu sattı. Ama artık o ödem bitti.”

2024 yılında otomotivcileri düşen bir pazar ve zor bir dönem bekliyor.

Bozkurt, 2024 yılında bu yıl 1.1 milyon adetlere çıkması mümkün olan satışların, 700 bin adetlere gerileyeceği görüşünde. Özellike mart ayı sonundaki seçimler sonrasında uygulanacak sıkı mali politikaların, satışlara etki edeceğini düşünüyor. “Enflasyonun düşmesi için bir kaç yıl vatandaş olarak da iş insanları olarak da sıkıntıya katlanmalıyız* görüşünde.

Çinliler de geldi, er meydanı kurulacak

Bu yıl yükselen elektrikli araç ve Çin otomobillerinin ne yapabileceklerini ise, “Er meydanı yılı olacak” diye yanıtlıyor.

Tüketicilerin yeni alacakları araçların ikinci el değerlerine ve ikinci elde satış hızına dikkat edeceğini söyleyen Bozkurt, “Son üç yıldır yaşanan araç bulanın sattığı dönem geride kaldı. Yeni dönemde kartlar yeniden karılacak. Çinliler geldi, yenileri de gelecek. 2024 biraz daha normale döndüğümüz, gerçekten er meydanını göreceğimiz bir yıl olacak. Onların içinde de başarılı olanların yanı sıra sürdürülebilir operasyona katılamayacaklar çıkacak. Er meydanının kuralacağı bir yıl yaşanacak.”

Hongqi modelleri Çin Başkanının altında
Rolls Royce ayarındaki Çin Devlet Başkanı’nın makam aracı bile Türkiye’de satışa çıktı.

Araç yokluğu sorunu aşıldı mı?

Bozkurt’a yıllardır süren araç bulunurluğunu da sorduk. Şu yanıtı aldık: “Tam olarak bu sorun aşıldı diyemem ama büyük oranda aşıldı. 2024’de daha da rahatlanacak. Bence bir çok marka aynı durumda. Avrupa pazarlarında biraz yavaşlama var, bu sayede Türkiye’ye biraz daha fazla ürün düşebiliyor.”

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.