2018 Gold Wing’in örtüsü Tokyo’da kaldırıldı

 

Honda’nın motosiklet dünyasının zirve modellerinden biri kabul edilen modeli Gold Wing’in yeni hali 2018 model olarak yollara çıkacak. Yeni Gold Wing 1800 kendini ilk kez anavatanındaki Tokyo Motor Show’da gösterdi.

 

Honda Gold Wing, ilk kez 1000 cc’lik bir ‘naked’ olarak tanıtıldığı 1975 yılından bu yana motosikletçilerinin gözdesi olmuş bir model.

Kapılarını 45.kez açan Tokyo Motor Show’da dünya prömiyeri gerçekleşen 2018 GL 1800 Gold Wing yepyeni bir motosiklet olarak çıktı karşımıza. Yine oldukça ciddi bir tork ve güç üreten altı silindirli, dikkat çekici bir motora ve iki kişinin rahatlıkla yolculuk yapmasına olanak sağlayan özelliklere sahip yeni Goldwing, Honda’nın amiral gemisi olmayı sürdürüyor.

2018 Honda Goldwing

Yeni Honda Goldwing’te baştan aşağı yeniden tasarlanan yeni Honda Gold Wing daha küçük ve daha hafif; yassı biçimli altı silindirli eşsiz motor silindir başına 4 supap özelliğine sahip ve Elektrik Kontrollü Gaz Kolu, 4 sürüş modu, Honda Seçilebilir Tork Kontrol Sistemi ve Yokuşta Kalkış Desteği ile birlikte sunuluyor.

Yeni şasi, bir alüminyum şasi çerçevesini, çift salıncaklı ön süspansiyon sistemini içeriyor ve tek taraflı Pro-Arm süspansiyon, arka yay ön yükleme ayarında olduğu şekilde elektrikli olarak ayarlanabiliyor.

Bir elektrikli ekran, Smart Key (Akıllı Anahtar Sistemi) ve Apple CarPlay de standart donanım olarak sunuluyor. Tamamıyla yeni, üçüncü nesil Honda’nın benzersiz Çift Kavramalı Şanzımanı da – yedi vitesli – opsiyonel olarak sunulacak.

Honda Motosiklet’in 42 yıllık amiral gemisi

Yeni Gold Wing’in cazibesi çok daha geniş bir kesimi etkisi altına alarak genç nesil motosikletçilere de hitap edecek. Şehiriçi olduğu kadar şehirlerarası yollarda da keyif veren performans sunan Gold Wing, sadece tek amaçlı değil çok amaçlı bir motosiklet olacak.

 

 

 

Bir önceki kuşağa göre (versiyona bağlı olarak) yaklaşık 40 kilogram hafifleyen yeni Gold Wing’in, boyut açısından optimize edilmiş yeni düz altı silindirli motor, gücünden, torkundan ve bağımlılık yapan tarzından hiçbir şey kaybetmemiş.

GEZİNTİ (TOUR), SPOR (SPORT), EKO (ECON) ve YAĞMUR (RAIN) olmak üzere 4 farklı sürüş moduna sahip olan yeni GL 1800 Gold Wing, seçilen moda bağlı olarak süspansiyonun ve Kombine Fren Sistemi’nin (CBS) çalışmasını da değiştiriyor. Yokuşta Kalkış Desteği (HSA) ve Rölanti Durdurma Sistemi kullanımı kolaylaştırıyor ve yakıt verimliliğini artırıyor.

Manuel şanzıman artık 6 vitesli ve yeni Çift Kavramalı Şanzıman (DCT) her sürüş moduna göre özel olarak ayarlanmış biçimde yumuşak debriyaj hissi, vites büyütüp küçültme devir aralığı ve vites değişim hızı sunan 7 vites oranı içeriyor. Ayrıca ileri ve geri kaydırmalı debriyaj özelliğine de sahip. Manuel şanzımanda, önceki tasarımla aynı geri vites sistemi kullanılıyor.

Akıllı anahtar sistemi, Apple CarPlay ve Bluetooth bağlantısı gibi yeni özellikler daha da fazla kolaylık getiriyor.

Yepyeni bir tasarım ve otomobil donanımları

• Motosikletin alt kısmını, çağdaş kesitler sunan gergin hatlar temsil ediyor

• Büyük ölçüde geliştirilmiş konfor, ısı yönetimi ve hava yönetimi

• Açısı ve yüksekliği ayarlanabilir elektrikli ön cam

• Elektrik Kontrollü Gaz Kolu (TBW) vasıtasıyla sorunsuz çalışan Cruise control sistemi

• Kısa seyahatler için geniş bagaj hacmi ve 2 adet kask alabilen üst kutu

• Navigasyon ve ses bilgisi sağlayan 7 inç TFT ekran

• iPhone kullanıcılarının cihazlarını kullanabilmesini sağlayan Apple CarPlay

• Tam LED aydınlatma ve otomatik iptal göstergeleri

• Kontak ve bagaj için kolaylık sağlayan akıllı anahtar kontrolü

 

Silindir başına 4 subaplı motor

Eski Gold Wing’in cazibesinin merkezinde, yassı biçimli altı silindirli motoru vardı. Yine yatay olarak birbirine zıt konumlandırılmış düz altı silindirli ama bu defa silindir başına iki yerine dört supaplı 1883 cc’lik motor, boyutları itibariyle çok daha kompakt ve 6,2 kg daha hafif .

Yeni motor 93 kW’lık maksimum gücü 5500 dev/dak’da, 170 Nm’lik maksimum torku ise 4500 dev/dak’da üretiliyor. 73 mm’lik silindir çapı (74 mm’den itibaren) 73 mm’lik strok için optimize edilmiş ve silindir merkezleri arası mesafe 9 mm kısaltılmış; sol ve sağ silindirler 4 mm kaydırılmış ve silindir gömlekleri artık alüminyum. Sıkıştırma oranı ise 10,5:1.

 

ÇİFT KAVRAMALI ŞANZIMAN (DCT)

7 vitesli üçüncü nesil DCT ile 2018 Gold Wing’de daha hızlı vites küçültme ve vites büyütme mümkün hale geliyor. İleri veya geri ‘kaydırma’ yapmasına olanak sağlayan yürüme moduna sahip olan motosiklet en uygun sürüşün sağlanması için DCT’yi yöneten 4 sürüş modu ile geliyor.

Honda’nın halen tek geçilen Çift Kavramalı Şanzımanı, yeni Gold Wing motoruyla ve özünde DCT ile ilgili gelişmeler ile doğal bir uyum içinde. Bu, sistemin tümüyle yeni üçüncü nesil ürünü ve özellikle uzun mesafe seyir için tasarlanmış 7 vitesli ilk şanzıman; ayrıca vites değişimleri tamamen sarsıntısız ve son derece hızlı. Ayrıca bir önceki tasarımda kullanılmış olan 5 ileri manuel şanzımandan daha hafif.

DCT, vites değişimlerini tutarlı ve sorunsuz olarak sağlıyor ve çabucak alışkanlık yaratıyor. İki debriyaj kullanıyor: biri marş ve 1., 3. ve 5. vitesler için; diğeri ise 2., 4. ve 6. vitesler için; ayrıca kompakt tasarım için her debriyaj ana mili diğerinin içine yerleştirilmiş.

Her debriyaj kendi elektro-hidrolik devresi ile bağımsız olarak kontrol ediliyor. Bir vites değişimi meydana geldiğinde, sistem kullanımda olmayan debriyajı kullanarak hedef vitesi önceden seçiyor. Birinci debriyaj daha sonra elektronik olarak ayrılıyor ve aynı anda ikinci debriyaj devreye giriyor.

Sonuç, tutarlı, hızlı ve sorunsuz vites değişimi. Ayrıca, ikili debriyajlar, tahriği bir vitesten diğerine aktarırken arka tekerleğe tahriği en düşük seviyede kesilmeyle aktardığından, herhangi bir vites değişiminde oluşabilecek şok ve sarsıntılar en aza indirgeniyor ve bu da vites değişimin kesintisiz ve yumuşak hissedilmesini sağlıyor. Ekstra avantajlar arasında dayanıklılık (vites atlamasından dolayı vites dişlilerine zarar verilemeyeceği için), teklemenin mümkün olmaması, şehir içi sürüşte az stres yaşanması ve sürücünün daha az yorulması sayılabilir.

Üç çalışma modu mevcut. MT modu, sürücüye gidon tetikleyici kontrol düğmeleri ile vites değiştirme olanağı sağlayan tam manuel kumanda imkânı veriyor. Otomatik D modu şehiriçi ve otoyol sürüşü için ideal ve optimum yakıt tasarrufu sağlıyor. Otomatik S modu daha sportif ve elektronik kontrol ünitesi vites değişiminden önce motor devrini biraz yükseltiyor ve böylelikle daha yüksek performans sunuyor. Ayrıca ekstra motor freni için, yavaşlamada daha erken vites küçültüyor.

D veya S modunda, DCT’ye gerektiğinde manuel olarak müdahale edilebiliyor – sürücü, sol gidon üzerindeki vites küçültme ve büyütme tetikleyicilerini kullanarak gerekli vitesi kolaylıkla seçebiliyor. DCT, uygun bir zamanda gaz kelebeği açısına, araç hızına ve vites konumuna bağlı olarak otomatik moda sorunsuz bir şekilde geri dönüyor.

Ayrıca, D modundayken DCT sistemi yoğun şehiriçi trafiğinden dağ virajlarına kadar belirli ortamlara özgü sürücü veri değişimlerini algılıyor ve buna göre ekstra sürüş uyumluluğu yaratmak üzere vites değişim zamanlamasını uyarlıyor. ‘Kickdown’ vites küçültmeler doğal ve sezgisel.

Daha düşük devir aralığında oranlar yakın, bu da vites değişimi sarsıntılarını azaltıyor ve daha yüksek devir aralığında motor devrini düşürmek için bu oranlar daha geniş ayarlanıyor. Her iki devir aralığında da, vites küçültme ve büyütme en iyi biçimde gerçekleştirildiğinden konfor artıyor.

2018 Honda Goldwing

Torku dönme yönünde sönümlemek için debriyaj ve ana mil arasında bir sönümleme yayı yerleştirilmiş, böylece vites değiştirirken debriyaj ve ana mil arasındaki temasın sesi ve sarsıntısı azalıyor.

Yeni Gold Wing’in DCT’si, sol gidonun üzerindeki bir +/- düğmesiyle hemen çalıştırılabilen 1,8 km/saat hızla ileri, 1,2 km/saat hızla geri Yürüme Modu özelliğine sahip.

DCT’ye ayrıca 4 sürüş modu eşlik ediyor. Tümü, MT ile aynı motor karakterine, performansına ve süspansiyon ayarlarına sahip ancak DCT’ye ekstra özellikler sağlıyor. TOUR, AT modunda sarsıntısız debriyaj ve vites değişimleri için varsayılan ayarı ve vites geçişleri için düşük ila yüksek devir aralığını kullanıyor. SPORT daha doğrudan bir debriyaj gerçekleştiriyor ve vites değişimleri orta ila yüksek devir aralığında programlanmış.

ECON, yumuşak bir debriyaja sahip ve düşük-orta devirler aralığında vites tutma ve varsayılan vites değişimi hissi uyandırıyor. RAIN de AT modunda yumuşak debriyaj, düşük devirden yüksek devire vites tutma aralığı ve daha yavaş vites değişimi gerçekleştiriyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.