Yeni Mercedes S Serisi ilk resmi fotoğrafı; Tesla ve Bentley izleri var

Otomobil dünyasında lüksün simgelerinden biri olan Mercedes Benz S Serisi yeni yüzünü tam olarak göstermeye hazırlanıyor. Lüks sedan otomobilin kamuflajlı testleri bir yandan tamamlanırken, Daimler CEO’su koronavirüs sonrası Sindelfingen fabrikasında kamuflajlı S Serisi ile görüntü verdi. Ardından bugün de modelin ön görünümü resmi olarak paylaşıldı.

Otomobilin tamamen kamuflajsız olarak fotoğraflarının ve iç mekanının detaylarının bir instagram hesabında yayınlanmasıyla; artık Yeni Mercedes S Serisi ne zaman satışa çıkacak bilgisi önem kazanmaya başladı. Bir yandan yeni E Serisi için de zaman azalıyor. Öte yandan bu resimde ortaya çıkan görüntü de doğrulanmış oldu.

Temelleri 1951 yılında Federal Almanya’nın ilk Şansölyesi Conrad Adenauer adına üretilen Typ 300’e kadar uzanan Mercedes Benz S Serisi; Alman otomotiv endüstrisinin de zirve modellerinden biri. Muhtemelen 2021 model yılı olarak yola çıkacak olan yeni S Serisi, bir önceki karede ortaya çıkan ön tasarımın devamı mahiyetinde; bu şekilde bir arka tasarıma sahip olacak.

Bir instagram hesabından paylaşılan bu karelerde W 223 kodlu yeni S-Class dış tasarımda tahmin edilebilen değişimlerden çok; iç mekanda devrimsel bir değişimle geliyor. Daha önce de paylaşıldığı gibi direksiyon yepyeni, 3 kollu modifiye izlenimi veren sportif bir tasarımda.

İnternette ortaya çıkan yurtdışı yorumlarda bu görüntülerin Çin’de çekilmiş olmasının daha olası olduğu dile getiriliyor. Çin, Mercedes Benz satışlarında önemli bir pay sahibi  ama bu model bu pazarda farklı; Amerikan veya Avrupa pazarlarında farklı bir tasarımda olmayacağı için; global S Class tamamen buna benzeyecek denilebilir. Yeni S Class özellikle Tesla vari devasa orta konsol ekranı ile şaşırtacak gibi görünüyor. Ahşap kaplama yoğun modellerden neredeyse 15-16 inç büyüklüğe ulaşan ekrandan oluşan kokpitlere geçiyoruz. 2021’de patronlar ya da zirve yöneticiler buna hazır mı acaba?

Birçok lüks sedanda henüz bu tür bir kokpit yok dersek yanılmış olmayız. Evet Tesla hariç. Sadelik konusunda çok iddialı bir kokpit var, havalandırma kanalları çok şık. Güncel S-Serisi’nde olduğu gibi bir hayalet ekran var ama bu kez direksiyona daha yakın ve zeminden bağımsız duruyor. Amiral gemisi Mercedes modeli, kare bir dizüstü bilgisayar boyutunda bilgi-eğlence ekranı ile rakiplerini peşinden sürükleyecektir. Audi A8, Volvo S90 (kısmen başladı), BMW 7 Serisi, Cadillac, Lincoln, Lexus…Hatta arka koltuklar için de bağlantılı ekranlar dikkat çekici düzeyde.

Arka koltuklara geçilirken siz de Bentley izleri görüyor musunuz?! Mercedes Benz haksız değil; İngiliz otomobili daha elegant lüks konusunda sanki bir adım daha önde gibi. Tıpkı süper sporlar sö konusu olduğunda Ferrari ya da Porsche için başını eğip selam vermek durumunda kalınması gibi. Bu arada 130-140 yıllık Mercedes Benz’in Tesla gibi yeni bir markadan esinlenmesini yadırgayanlardan iseniz; Tesla’ya önemli bir müşteri kaçışı yaşandığını hatırlamanızı tavsiye ederim!

Son sahneye ulaşmadan testlerin gerçekleştirildiği prototip modellerinde yeni S Class’ın daha geniş bir lüks otomobil haline geldiğini görebiliyoruz. Genişletilmiş dingil mesafesi modeli standart modeli büyütürken; Maybach ultra lüks versiyon daha da genişletildi.

Yeni S Serisi, dizel ve benzinli motorların yanında mutlaka hibrit motorla birlikte tanıtılacak. Ancak S-Serisi tam elektrikli versiyon için henüz erken; S-Serisi Maybach’de V12 motor görev yapmaya devam edecek yorumları ağırlıkta. Normal S-Serisi versiyonlarında ise inline yeni nesil motorlar olacak.

Hibrit motorun büyütüleceği konuşulurken; bu yıl içinde olması beklenen lansmanın bir V8 ve birkaç 6 silindirli motorla olacağı tahmin ediliyor.

Ve son olarak koronavirüs sonrası Sindelfingen fabrikasında dolaşan ve üretime yeniden dönmeyi anlatan Daimler AG CEO’su Ola Källenius, son sahnede; kamuflajlı prototip S Serisi ile görünüyor. Yani yeni S serisi için fazla bir zaman geçmeyecek. Ancak bir yandan yeni E Serisi için hazırlık yapan Mercedes Benz, bakalım S Serisi’ni 2020 içerisinde satışa alabilecek mi?

https://youtu.be/LG1TTCZWDiA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.