Yeni Tucson’dan 10 bin satacak

1.6 lt Turbo 177 Bg yeni benzinli ve 2.0 CRDI dizel motor seçenekleriyle yeni Hyundai Tucson Türkiye’de satışa çıktı. Tucson’dan bu yıl 4 bin 2016’da ise 10 bin adet satılacak.

Yeni Tucson, Türkiye’de 79.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. 1.6 litre T-GDI Elite Plus 4WD seçenek 113.900 TL, 2.0 litrelik CRDI Executive ise 169.900 TL etikete sahip.

Aracın Bodrum’daki tanıtımında konuşan Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, 2015 sonunda toplam otomobil ve hafif ticari satışlarının 920 bin adetler seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini belirtti.

Gelecek yıl satışlarını “şimdilik” 870-880 bin adet aralığında öngördüklerini belirten Göker, Hyundai Assan’ın araç üretiminin 200 bin adeti aşacağını vurguladı.

Yılda 10 bin satacak

Göker, yeni Tucson’un satışa sunulmasıyla ilgili olarak, ”Dinamik çizgileri, güçlü motoru, yeni nesil güvenlik donanımları ile Hyundai markasının prestijini ve kalite çıtasını üst basamaklara taşıyacak Tucson modelimiz Türk hayranlarıyla nihayet buluşuyor. Ekonomik 7 ileri DCT şanzımanı, Euro 6 normlarında 177 PS gücünde Yeni 1.6 Turbo GDI motoru, yenilenen ve ölçüleri büyüyen jantları, yeni güvenlik ve konfor donanımları ile 2015 yılının son 4 ayına damga vurmayı hedefliyor. Tucson bütün dünyada aynı isimle ve küçük detaylar dışında hemen hemen aynı görsel özelliklerle pazara sunuluyor. Henüz pazara çıkmadan sadece Avrupa’da 10.000, dünya genelinde 60.000 adet satış bağlantısına ulaşıldı. Şimdiden otomotiv için otorite kabul edilen Almanya’daki sektör dergilerince yapılan karşılaştırmalı testlerde en yüksek puanlarla birinci sırayı aldı.” dedi.

5 günde 500 sattı

Araç Türkiye’de satışa sunulduğu geçen hafta itibarıyla 5 günde 500 adet sattı.

Hyundai Tucson, Avrupalı müşteriler için Avrupa’da üretiliyor.

Hyundai’nin SUV segmentindeki en önemli modeli olması hedeflenen Tucson, daha önce Hyundai’yi düşünmeyen müşterilerin bile ilgisini çekmeye hazırlanıyor.

ix35 ölçülerine göre toplam uzunluğu 65 mm, toplam genişliği 30 mm arttırılan yeni Tucson’un yüksekliği ise 10 mm alçaltıldı. Bu sayede daha sportif bir görünüm elde eden Yeni Tucson’un dingil mesafesi de 30 mm arttırılarak iç mekan çok daha ferah hale getirildi.

Üst düzey donanımlar

Hyundai mühendislerinin Tucson’un geliştirirken düşündükleri ilk şey, müşteriler kapıları açtığı andan itibaren konforlu bir otomobil hissi sağlamak olmuş.

Bodrum’da test ettiğimiz araç ix35’ten tamamen farklı ve üst sınıf bir araç. Sürekli 4 çeker olmasından dolayı yol tutuşu üst seviyede. Ayrıca kabin sessizliği de oldukça iyi diyebiliriz. İç ayrıntılar ve dış tasarım Tucson’u rakiplerinden üstün kılacak önemli ayrıntılar.

Yeni Tucson, Türkiye’de 132 PS beygir gücünde 1.6 litre atmosferik direkt enjeksiyonlu ve 177 PS, turbo beslemeli T-GDI benzinli motorlarla satışa sunulurken aynı zamanda 185 PS, 2.0 litre common rail dizel seçeneğe de yer veriyor.

Yeni nesil 1.6 litre turbo beslemeli motor, 177 beygirlik gücün yanı sıra 265 Nm’lik maksimum tork değeri de sunuyor.

1500-4500 devirler arasında ortaya çıkan bu tork, dört tekerlekten çekiş sistemiyle beraber oldukça keyifli ve atak bir sürüş imkanı sağlıyor.

Sadece çift kavramalı 7DCT şanzımanla sunulan dört tekerlekten çekiş sisteminin haricinde, 4×2 seçenek de sadece manuel vites opsiyonunda sunuluyor.

Daha fazla ekonomi ve performans isteyen kullanıcılar için geliştirilen 2.0 litrelik CRDI dizel ünite ise 185 beygir güç üretiyor. 1750-2750 devirler arasında 400 Nm tork sunan bu ünite, 6 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanla kombine ediliyor 1.6 GDI 132 PS benzinli motor ile STYLE, STYLE PLUS ve ELITE donanım seviyeleri sunuluyor.

1.6 T-GDI 177 PS motor seçeneği ile ise STYLE, ELITE ve ELITE PLUS versiyonları kullanıcıları ile buluşturuluyor. 2.0 CRDi Dizel 185 PS motor ise en yüksek donanım seviyesi olan EXECUTIVE’le satışa sunuluyor.

Yedi ileri çift kavramalı şanzıman (7DCT)

Hyundai’nin Accent Blue ve i30 modellerinde de kullandığı 7 ileri çift kavrama teknolojisine sahip DCT şanzımanı, Tucson’un da en önemli silahlarından biri.

Hyundai’nin ilk kez SUV segmentinde Tucson’la görev verdiği bu şanzıman, şehir içinde muazzam bir konfor ve yakıt ekonomisi sunarken aynı zamanda daha fazla performanslı kullanım isteyenler için de manuel modunu öneriyor.

Yeni 7DCT şanzıman, kullanım özellikleri bakımından kullanıcısına üstün bir konfor sunarken aynı zamanda çift kavrama sayesinde de sarsıntısız ve kesintisiz vites değişimleri gerçekleştiriyor.

Örneğin, yüksek hızlarda motorun devrini düşük tutan bir üst dişli oranına sahip. Sürücünün tepkilerine göre 7DCT, geçişleri elektronik bir beyin sayesinde milisaniyeler içerisinde gerçekleştiriyor.

1.6 litre T-GDI benzinli motorun DCT’li versiyonları, kaygan zeminlerde ve virajlarda maksimum koruma sağlayan dört tekerlekten çekiş sistemi (4WD) ile sunuluyor. Sürüş zevkini de artıran bu sistem, normal yol koşullarında torkun yüzde 100’ünü ön tekerleklere iletirken aynı zamanda yüzde 50’lik kısmını da arka tekerlere gönderiyor.

Hyundai, bölge pazarında etkili rol oynamak ve payını artırmak için Tucson’u Nosovice, Çek Cumhuriyeti’ndeki fabrikasında üretiyor. Yıllık olarak 330 bin adet üretim kapasitesi sunan Hyundai Çek Cumhuriyeti Fabrikası’nda üretilen Tucson’ların yüzde 90’ı yine Avrupa pazarına ihraç ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.