TOGG yerli otomobilin şasi partneri Horiba Mira oldu

Türkiye’deki 5 yerli sanayi şirketinden oluşan Türkiye’nin Otomobili Girişimi Grubu TOGG, elektrikli araçlarının geliştirilmesi sürecinde İngiltere merkezli Japon mühendislik şirketi HORIBA MIRA ile birlikte çalışmalarını hızlandırıyor. Şase ve süspansiyon mühendisliği şirketi olan ortak, yerli otomobil TOGG için neler yapacak?

TOGG’un batarya üreticisi belli oldu

Yerli otomobil TOGG için Japon partner HORIBA MIRA

Türkiye’nin otomobili geçtiğimiz yıl düzenlenen bir lansmanla ilk kez kendini göstermişti. İlk kez 2022 yılı sonunda yollara çıkacak elektrikli SUV modeli için bataryalar Farasis tarafından üretilecek. TOGG’un mühendislik ortaklarından biri ise İngiltere’de faaliyet gösteren bir mühendislik şirketi. HORIBA MIRA isimli şirket, yayınladığı bir basın bildirisiyle bu ortaklığı anavatanı Japonya’ya da ilan etti. İngiliz şirket, TOGG otomobillerinin süspansiyon sistemini ve şasinin performansını geliştirmek için TOGG ile birlikte çalışacak. TOGG tasarımcılarının ve mühendislerinin de katılımıyla aracın dinamiklerinin ve şaşi özelliklerinin geliştirilmesinden sorumlu olacak.

Geliştirilecek projeyle birlikte yerli otomobilin, sahip olacağı sportif his ve hassas yol tutuşu sayesinde, Avrupa SUV segmentinde rekabetçi bir yerde konumlanacağı söykeniyor. HORIBA MIRA ekibi, diğer araç sistemleriyle entegre olmak için TOGG ve diğer mühendislik ortaklarıyla yakın bir şekilde çalışıyor.

togg horiba mira

İngiliz şirket diğer yandan güvenlik açısından kritik öneme sahip tüm unsurlar için ISO 26262 ile uyumlu olarak platformun İşlevsel Güvenlik gereksinimlerini destekleyecek. Yerli otomobilin, HORIBA MIRA’nın İngiltere’deki test merkezinde dayanıklılık test programına gireceği de söyleniyor.

Konuyla ilgili görüşlerini belirten TOGG Ar-Ge Direktörü Metin Sancar da açıklamasında şu sözlere yer verdi:

TOGG ve HORIBA MIRA, sürüş performansı, konfor ve maliyet arasında ideal dengeye sahip son teknoloji bir şasi sistemi geliştirmek için yakın işbirliği içinde. Her iki takımdaki bilgi birikiminden ve gelişmiş simülasyon tekniklerinden tam anlamıyla yararlanarak, ilk fiziksel prototip oluşturulmadan önce, olası teknik darboğazları değerlendirerek, geliştirme ve test süresini önemli ölçüde azaltmayı hedefliyoruz.”

Yerli C-SUV modelinin üretiminin 2022 yılının dördüncü çeyreğinde başlaması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.