Taliant’ın yerine Logan geri dönebilir

Dacia Manifesto Paris yakınlarındaki salonlarda 2022 Paris Motor Show öncesinde ilk kez gösterildi. Bu etkinliğe Dacia Türkiye distribütörü Mais AŞ Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş ile birlikte katıldık. Türkiye’de 8 ayda 64 binin üzerinde Renault ve Dacia marka araç satan Genel Müdür Berk Çağdaş etkinlikte sorularımızı da cevapladı. Yeni modellere, yeni ön görünümlere yeni konsept araçlara yönelik sorularımızda yüzde 100 elektrikli Spring ile kampçı Jogger modellerinin Türkiye’de satışa çıkış takvimlerinin yeniden belirlenmesi dikkat çekiciydi.

MAİS AŞ Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş

Çağdaş, “Yılı Mais satışları bazında 120 bin adetler civarında tamamlarız. 2022 yılında 2021’e göre daha iyi ve bol araçlı bir yıl yaşarız diyorduk. Ama sürpriz Rusya-Ukrayna gerginliği yeni bir sorunu doğurdu. Finansal koşullardaki sıkılaşma da müşterilerin ürüne ulaşmasında sıkıntı yaratıyor. Her 100 aracın 10’u finansal koşullardaki sıkılık yüzünden satılmıyor.

Yüzde 100 elektrikli Spring ile daha alt kesime de ulaşacak

Temmuz ayında 8 bin civarı araç sattıklarını, olsa 12 bin bile satabileceklerini dile getiren Genel Müdür, “Bu rakam bütün aylarda aynı oranda değildi. Bazı aylarda daha düşük seyretti.

Avrupa’da kısa sürede büyük başarı yakalayan elektrikli Dacia Spring için Türkiye planının da istedikleri gibi yürüdüğünü dile getiren Çağdaş, “Yüzde 100 elektrikli Spring modelimizle ile elektrifikasyonu demokratikleştiriyoruz. 80 kWa’lık uzun menzilli versiyonla Türkiye’de olacak. Spring ile paylaşımlı araç ağımızı da kurabiliriz. Düşünüyoruz.” dedi.

Renault Tailant nöbeti Dacia Logan’a devredebilir

Mais olarak, yeni Dacia ürün gamının tümüne talip olduklarını ve bunun için Türkiye talebinin çok uygun olduğunu ifade eden Çağdaş, “Dacia yönetimine Taliant yerine Logan modelini vermelerini istedik. Fiyatlama açısından daha avantajlı olacak. Ürün lazım olan bir segmentte eksiğimizi tamamlayacağız. Yanıt bekliyoruz.”

Berk Çağdaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir otomobilde gerçekten olması gereken özellikleri gelişen teknolojiyle sürekli güncelleyen Dacia; akıllı çözümler sunan bir fiyat performans markası olarak; müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap veriyor. Yenilenen ürün yelpazesi ve MANIFESTO konsept otomobili, yeni marka kimliğiyle birlikte Dacia’nın maceracı ruhunun bir göstergesi.

Dacia Manifesto, markanın en son konsept aracı. Bu haliyle yollara çıkmayacak ama buradaki bir çok özellik yeni Dacia modelleri için geliştirilecek.

Türkiye Dacia satışlarında en büyük 4. ülke

Markanın Türkiye performansı ise ilk 10 marka içinde devam ediyor. 2022 Ağustos sonu itibarıyla Dacia Türkiye yüzde 5,2 pazar payı ve 23 bin 861 adet satışla toplamda yedinci; binek otomobil pazarında altıncı; ithal markalar arasında ise en çok satılan ikinci marka durumunda.

Duster ise aynı dönemde 16 bin 936 satış adeti ile pazarı domine ediyor. Türkiye, 2022 Ağustos sonu itibarıyla 169 bin adet ile dünyada en çok Duster satılan dördüncü ülke olarak dikkat çekiyor.

19. yılında 500 bininci Dacia’yı satacak

Mais AŞ Genel Müdürü Berk Çağdaş, Dacia’nın 2023 yılında hedefini şöyle aktardı: “2004 yılında giriş yaptığımız Türkiye pazarında toplamda yarım milyonluk satış adedine ulaşmak.”

Dacia’nın önümüzdeki dönemde tüm modellerinde sunacağı hibrit motorlu seçenekler, Türkiye’de üretilen K2K motorun da sonunu getiriyor.

Markanın dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dizelden LPG’li hibrite ve elektrikliye geçiş planı bulunuyor.

Bu yılın kasım ayında Türkiye yollarına çıkacak olan yeni Dacia Jogger’ı yüzde 100 elektrikli Spring izleyecek.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.