Yüzde 100 kapasiteyi yakalayan ilk Türk otomotivci olacak

 

 

Hyundai Assan, 1.2 milyar TL'yi bulan ana ve yan sanayi yatırımıyla Türkiye’de yüzde 100 kapasiteyi yakalayan ilk otomotiv şirketi olacak. Bu plan doğrultusunda İzmit Ali Kahya köyündeki fabrikada üçüncü vardiya başlatıldı ve 2 bin kişinin üzerinde yeni personel Hyundai Assan bünyesine katıldı.

 

SON ETAP YENİ i20

Hyundai Assan, 1.2 milyar liralık son yılların Türkiye’deki en büyük yatırımlarından biri olan girişiminin son etabına girdi. Önce i20 modelini makyajlayan, ardından yeni i10 üretimini başlatan Hyundai Assan, yatırımın son ayağı olan yeni i20 modelini bu yıl içinde ortaya çıkaracak. Yeni i20 ilk kez ekim ayı başındaki Paris Motor SHow'da sergilenecek. Yılın sonunda ve 2015 başlarında Türkiye ve Avrupa ülkelerinde satılmaya başlanacak.

 

Açıklanan 200 bin adetlik kapasitenin tamamı bu yıl sonunda kullanılacak. Endüstride rastlanmayan yüzde 100 kapasite yakalanacak. Üretimin 178 bin adeti de 30 ülkeye ihraç edilecek.

İhracat geliri bu durumda 2 milyar dolara yükselecek.

 

HyundaiAssan'da üretimin tam kapasiteye çıkması, planlandığı gibi yeni istihdam ve üçüncü vardiya ile gerçekleşiyor. Şirket, yatırım planlarını ortaya koyduğu zaman açıkladığı 2.389 kişilik ek istihdamın da büyük kısmını temin etti. Yeni personelin oryantasyonu sağlanıyor.

Yeni i10 modelinin ilk planda 80 bin olan üretimi 90 bine yükseldi. 110 bin adetlik kapasite ise i20 modeli için kullanılacak.

Hyundai Assan’daki bu yatırım 4 yan sanayi şirketiyle destekleniyor.

 

GÖKER-JEONG YÖNETİMİ İŞBAŞINDA

 

Hyundai Assan'da en tepedeki Kibar ve Chang'ın başkanlıkları devam ediyor.

Hemen altlarında ise son dönemde iki değişiklik yaşandı.

Şirkette yeni bir ekip sorumlu yönetimde. Genel Göker 7. ayını tamamlarken, Jeong 3 aydır görevde. 

Genel Müdür Önder Göker ve Jeong ile makyaj olarak da adlandırılan yenilenen Elantra’nın İstanbul-Edirne arasındaki test sürüşü için buluştuk.

Önder Göker, bilindiği gibi Hyundai Assan'ın 67 sicil nolu çalışanı. 

Kore dışında Hindistan ve Polonya’daki Hyundai operasyonlarında da görev yapan Mr. Jeong ise yılbaşında Türkiye’ye ÖTV artışı, kredi kullanımındaki zorluklar ve kur artışıyla gelmiş oldu. Bakalım giderken bu dibe iniş noktasından nerelere gelecek Türkiye otomotiv sektörü.

 

PAZAR PAYI ARTTI

Göker, Hyundai olarak iç pazarda geçen yıl yüzde 5.9 pazar payı elde ettiklerini, bu yılın ilk üç ayında ise küçülen pazarda paylarının yüzde 6.5 oranına yükseldiğine dikkat çekiyor. Yani bu yılın lk üç ayında tüketicilerin tercih ettiği bir marka olmuş Hyundai.

Satışların yüzde 25 oranında düştüğü üç aylık Türkiye otomotiv pazarında, payını artırmak önemli hale gelmiş. Hyundai Assan’ın hedefi, yıl sonuna kadar bu oranı yani pazardaki yüzde 6.5 pay oranını korumak.

Markanın satış artışı beklediği modellerden biri de yenilenen Elantra. Artık kompakt sedan sınıfında Hyundai'nin eli 1.6 dizel motorla kombine 6 ileri şanzımana sahip Elantra ile çok daha güçlü. Geçen yıl 2 bin adetlerde olan Elantra satışları, bu yıl en az 4 bin olarak bekleniyor. 5 bini de görebileceklerini söyleyen Göker, yeni Sonata ve yeni Genesis gibi modellerin ithatalını bu yıl planlamadıklarını da dile getirdi.

 

Yeni Elantra, Hyundai tarafından tamamen Türkiye için geliştirilmiş bir kombinasyon. Markanın satışlarında yüzde 13.3 paya sahip olan Elantra, esas olarak benzinli motorlara manuel ve otoatik vites seçenekleriyle satılıyor. Kore'de LPG'li seçeneği de var.  

Fakat Türkiye pazarının hassasiyeti ve 5 bin adete varan ilk yılki satış beklentisi Koreli markayı, Accent'te kullanılan 1.6 litrelik dizel motoru, Elantra'ya da uygulatmış. Bununla yetinmeyip, bu motora bir de 6 ileri otomatik şanzıman eklenmiş. Böylece hacim ve donanımları garklı iki modelde (Accent ve Elantra) dizel otomatik seçeneği yaratılmış.

Yeni Elantra, eagle eyes bakışı, yalıtımdaki başarısı, yükselen donanımıyla Hyunda'nin çıkışına destek verecek bir model olabilir. Markanın eski imajını yıkacak modellerden biri de olabilir.

En yakın rakipleri Toyota Corolla, VW Jetta, Renault Fluence, Honda Civic, Opel Astra Sedan. 70 bin adetlerdeki kompakt sedan pazarında ilk yıl 4-5 bn adetlik satış fena görünmüyor. Rakipler de güçlü. Bakalım bu yıl segmentteki rekabet nasıl şekillenecek. Jetta ve Fluence modellerinin egemenliğindeki kompakt sınıfta taşlar yerinden oynalacak mı?

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.