1 milyona doğru

Faizler pek iç açıcı değil.
Kurlar bildiğiniz gibi.
İç talep daralıyor.
Tüketici güven endeksi azalıyor.
Ayrıca bu yıl seçim yılı…
Eeee?
Eeesi şu. Otomotiv sektöründeki arz ve talep grafiği genellikle ekonominin öncü göstergelerinden kabul edilir. Bu kez rakamların neyi işaret ettiğini açıkçası pek kestiremiyoruz…
Kabul edelim, hiçbirimiz beklemiyorduk bu kadar yükselişi…  İlk çeyrek yüzde 50 artış ve 173 bin adetlik otomobil ve hafif ticari araç satışı…
Her ne kadar geçen yılın ilk aylarında yaşanan kan kaybının baz etkisi olduğu ifade edilse de ilk çeyrekte bu kadar yüksek oranlı bir artışın ‘sürpriz’ etkisi yarattığı ortada.
Genel kanı talebin öne çekildiği yönünde…
Nisan ayı da iyi geçiyor. Muhtemelen bugün ya da yarın Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin açıklayacağı rakamlarda nisan ayı otomobil ve hafif ticari araç toplam satışı 90 bin civarında çıkacak. Bu da Nisan 2015’i otomotiv tarihinin en yüksek nisan ayı olarak tarihe geçirmeye yetecek…
22 Mayıs’ta başlayacak olan Autoshow İstanbul’u da unutmayalım. Fuar vesilesiyle artacak olan kampanya dozu sayesinde talepteki hızın bu ay da sürmesi, hatta bu hız haziran ayına da yansıması bekleniyor. Temmuz ve sonrasında ise daha durağan bir pazar öngörülüyor.
Bu yılki talebe en yakın talep artışı 2011 yılında yaşanmış ve rekor yılı olan 2011’de satışlar otomobil ve hafif ticaride 864 bin adede ulaşmış, ağır ticari de eklendiğinde 910 binlik rekor bir toplam pazar oluşmuştu.

Artık hayal değil, somut hedef ama

Bu yıl ki yüksek talep, bugünlerde otomotiv sektöründe herkesin aklında olup da pek dile getiremediği bir öngörüye de neden oluyor.
Yıl sonunda pazar 1 milyona ulaşır mı?
Aslında önümüzdeki aylarda artış hızı yarı yarıya düşse de matematik onu gösteriyor.
Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal telaffuz etmişti 1 milyonluk satışı… Özal’ın 1 milyonluk satış için hedef tarih 2000 yılıydı. Ancak 15 yıl rötarlı olarak bu psikolojik sınıra bu yıl ulaşma ihtimali var.  Ama şu anda beklentiler söz konusu olduğunda kimse bu yıl ihtimal dahilinde olan 1 milyonluk psikolojik sınırdan pek bahsetmiyor. Herkes 900 binde kalıyor. ODD’nin sene başında 2015 yılı için otomobil ve hafif ticaride pazar beklentisi 775 bin ile 825 bin aralığındaydı. Bugünkü öngörüsü  ise 825-875 bin adet aralığına çıkmış durumda.

4-5 yıl önce ortalık sektör yetkilileri tarafından yapılan ‘satışlar patladı’ açıklamalarından geçilmezdi. Şimdi de var bu haberler, ama bir farkla. Değerlendirmeler artık ağırlıklı olarak ODD ve OSD’nin açıkladığı rakamlar üzerinden tecrübeli editörler tarafından yapılıyor. Sektör yetkileri tarafından pek dile getirilmiyor.

Çünkü…
Tüm koşullara rağmen iyi giden pazarda yeni bir ÖTV artışından ödü kopuyor herkesin.

Çünkü…
Ne zaman birileri ‘1 milyona’ koşuyoruz dese, hemen arkasından ÖTV şoku eşlik etti bu haberlere… Bu kadar ‘günah keçisi’ ve ‘kümesteki kaz’ başka hangi sektörde var ki zaten.

Hatırlayın…
Ağır ticari dahil dahil toplam pazarın ortalama 800 bine oturduğu, 1 milyonluk satışın ‘muhtemel’ olduğu son 5 yılda Eylül 2011, Ekim 2012 ve Ocak 2014’te olmak üzere üç ÖTV artışı yapıldı.
‘Oturun oturduğuduz yerde, 1 milyon da neymiş’ der gibi…

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.