Milyar euro cirolu otomotiv şirketleri İstanbul’da buluşuyor

Avrupa’da yerleşik otomotiv satış sonrası pazarını temsil eden derneklerin çatı oluşumu olan Araç Parçaları İthalatçıları, İhracatçıları ve Toptancıları Uluslararası Federasyonu FIGIEFA, uzun yıllar sonra Brüksel dışındaki ilk Genel Kurulu için Türkiye’yi seçti. Kuruluşun 41 yönetici ismi, 22 Mayısta İstanbul’a gelecek. Bu genel kurul, Brüksel dışında yapılan ilk genel kurul olacak. Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) de FIGIEFA üyesi ve 8 üyeli yönetim kurulunda bir koltuğa sahip.

41 FIGIEFA genel kurul katılımcısının Türkiye’ye geleceğini ifade eden OSS Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özçete, “Her biri milyar Euro seviyesinde ciroya  sahip bu firmalar, satın alımlarında Türkiye’nin potansiyelini tanıma fırsatı bulacak. 23-26 Mayıs tarihlerinde TÜYAP’ta düzenlenecek Automechanika Istanbul 2024 fuarını, FIGIEFA üyelerinin de ziyaret etmesinin Türkiye’nin yedek parça  ihracatına olumlu katkı sağlayacağına inanıyoruz.” dedi.

Hedef ana sanayiyle eşit pazar alanı

OSS Genel Sekreteri Emirhan Silahtaroğlu ise, “Avrupa pazarı 4,3 milyondan fazla istihdam ve 500 binin üzerinde şirket ile 284 milyon araç sahibine hizmet sunuyor. Federasyonun ana amaçlarından biri de kanun ve düzenlemeler ile ‘Bağımsız Otomotiv Satış Sonrası Pazarı’ için, araç üreticilerine parça tedarik eden  OEM’lerle eşit düzeyde bir pazar alanı sağlamaktır. FIGIEFA bu bakış açısıyla, tüm piyasa paydaşlarının mesleklerini icra edebilmeleri ve rekabetçi ürün ve hizmetlerini otomobil tüketicilerinin yararına sunabilmeleri için çalışıyor” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.