48 marka artıda, 18’i beklemede

Avrupa otomotiv satışları 10 aydır peşpeşe yükselişini sürdürüyor. Türkiye’deki gibi rekor satışların yaşanmadığı Avrupa pazarlarında, hangi markalar çıkıştı, hangileri beklemede. Mayıs ayında 1 milyon adete yakın araç satılan Avrupa pazarında, büyüme yüzde 18 oldu.

Avrupa’da MG, Genesis, Alfa Romeo, Suzuki, Volvo ve Dacia satışlarında önemli sıçrayışlar göze çarpıyor. 48’den fazla marka içinde sadece 18 marka negatif rakamlar sergiliyor.

34 marka Mayıs ayı Avrupa satışlarını yüzde 18 artışla kapadığını bildirdi. Bu rakam pazardaki büyüme oranının üzerinde.
Tesla, Lotus, MG, Maserati ve Lexus gibi markaların içinde bulunduğu 7 marka, satışlarını 3 ve 4 haneli yüzdelerle artırdıklarını bildirdi.

Dataforce verilerine göre markalar ve satışları

Avrupa Birliği artı ETFA ülkeleri ve Birleşik Krallık’taki satışların yaklaşık yüzde 93’ünü temsil eden verilere göre Alfa Romeo, BYD, Suzuki, Volvo, Dacia, Skoda ve BMW satışlarını çift haneli artıran 27 marka içinde yer aldı.
tesla almanya fabrikası

Mayısta 24 bin TESLA satıldı

Tesla satışları, Mayıs ayında yıldan yıla yüzde 2000′den fazla artarak 24.281’e yükseldi ve Model Y, EV üreticisinin satış hacminin yüzde 70’inden fazlasını oluşturuyor. Bu artış, Tesla’nın Nisan ayındaki 12.383 adetini aşıyor ancak Mart ayında sattığı 60.933 arabaya kıyasla büyük bir düşüş anlamına geliyor. Tesla’nın önlem olarak yaz aylarında indirim kampanyaları yapabileceği öne sürülüyor.
Alfa Romeo, geçen ay İtalyan markasının satışlarının yüzde 68’ini oluşturan Tonale kompakt SUV’ye yönelik canlı talep üzerine satışlarını yüzde 91 artırarak 4.666 adede çıkardı.

Avrupa’nın en çok satan aracı Dacia Sandero

Sandero satışlarındaki yüzde 75’lik artış, Dacia’nın Mayıs ayı için yüzde 43’lük genel artışını destekledi. Sandero, Model Y’ye göre yaklaşık 3.000 adetlik bir farkla Mayıs’ın Avrupa’da en çok satan modeli olma konumundaydı.
Skoda Octavia modelinin satışlarında yüzde 195’lik bir artış  göze çarpıyor.
Bu arada BMW, yeni iX1 full elektrikli SUV’un 3.767 satışının eklenmesiyle 65.319 adetlik satışa imza attı. BMW satışları yüzde 27 yükseldi.
Dataforce’un ilkl rakamlarına göre, ay boyunca pazar rekoru kıran diğer markalar arasında Audi (yüzde 29), Renault (yüzde 27) oranlarıyla yükseliş yakalayan markalar arasında yerlerini aldı.
Pazar ortalamasının altında kalan 15 marka arasında Mercedes-Benz (yüzde +18), Volkswagen (yüzde +16), Peugeot (yüzde +12) ve Kia (yüzde +7,8) dikkat çekiyor.
Önceki İçerikTofaş, mobilite çözümlerini genişletiyor
Sonraki İçerikBayramda uzun yolda olanlara kısa birkaç hatırlatma
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz